- Objavljeno: 20.05.2024.
Vojni muzej na međunarodnom skupu maketara
Vojni muzej Ministarstva obrane sudjelovao je 18. i 19. svibnja 2024. na međunarodnom okupljanju maketara “19. Kup Zagreb”. Pred brojnim posjetiteljima koji su posjetili manifestaciju u Family mallu u Zagrebu, veliku pažnju privukao je izložbeni postav i program Vojnog muzeja pod nazivom “Bespilotne letjelice – prva krila u obrani domovine”. Vojni muzej je predstavio iznimno […]
Vojni muzej Ministarstva obrane sudjelovao je 18. i 19. svibnja 2024. na međunarodnom okupljanju maketara “19. Kup Zagreb”. Pred brojnim posjetiteljima koji su posjetili manifestaciju u Family mallu u Zagrebu, veliku pažnju privukao je izložbeni postav i program Vojnog muzeja pod nazivom “Bespilotne letjelice – prva krila u obrani domovine”.
Vojni muzej je predstavio iznimno vrijedan eksponat iz svog fundusa – bespilotnu letjelicu “Ptica” koja je već 1991. godine počela letjeti, uspješno izviđati i pridonositi obrani domovine. Uz izloženu letjelicu na velikom ekranu emitirane su dokumentarne video snimke koje prate tijek procesa izrade “Ptice”, snimke terena napravljene tijekom njenog izviđanja kao i do sad nepoznate ratne fotografije drugih bespilotnih letjelica. Vrhunac događanja na izložbenom dijelu Vojnog muzeja bilo je izlaganje Marijana Ivančeka koji je potpuno sam “Pticu” konstruirao, izradio i u svim izviđanjima njome upravljao – a zatim je, poslije rata, donirao Vojnom muzeju MORH-a.
Zbog darovanih predmeta i pomoći u očuvanju hrvatske vojnopovijesne baštine Vojni muzej je Marijanu Ivančeku dodijelio zahvalnicu.
Uz “Pticu” je, na izložbenom prostoru Vojnog muzeja, pažnju privlačio i višenamjenski besposadni zrakoplovni sustav “M-99 BOJNIK”, makete protuoklopnih vođenih raketa 9M14 Maljutka, 9M113 Konkurs, 9K115 Metis i MILAN, kao i dijelovi zbirki plakata i narukavnog znakovlja iz bogatog fundusa Vojnog muzeja.
U programu “19. Kupa Zagreb” sudjelovala je i Središnjica za upravljanje osobljem te kadeti Hrvatskog vojnog učilišta “Dr. Franjo Tuđman” koji su predstavili programe prijma u Hrvatsku vojsku i odgovarali na pitanja zainteresiranih o dragovoljnom vojnom osposobljavanju, studijskim programima, stipendijama i ostalom.
Objava Vojni muzej na međunarodnom skupu maketara pojavila se prvi puta na MORH.