- Objavljeno: 20.10.2011.
"Adriatic 11": pokazna vježba onečišćenja mora
U sklopu regionalne stožerne vježbe "Adriatic 11" čiji je organizator Ministarstvo mora, prometa i infrastrukture, suorganizator Ministarstvo obrane a pokrovitelj Kraljevina Norveška danas 20. listopada u splitskoj pomorskoj luci Lora održana je pokazna vježba kojom je demonstrirana intervencija kod iznenadnog onečišćenja mora.
U vježbi su sudjelovali Obalna straža Republike Hrvatske s brodovima Faust Vrančić i tankerom-vodonoscem te pilatusom HRZ i PZO-a koji služi za izviđanja za potrebe Obalne straže, plovila i posade Lučke kapetanije i Ministarstva unutarnjih poslova, Državna uprava za zaštitu i spašavanje – Područni ured za zaštitu i spašavanje Split / Županijski centar 112, Nacionalna središnjica za usklađivanje traganja i spašavanja na moru – Rijeka, Županijski operativni centar Split te druga tijela državne uprave zadužena za sigurnost na moru.
Gotovo dvosatna vježba održavala se na sjevernoj strani pomorske luke Lora, a njezini su sudionici pokazali postupanja i procedure, komunikaciju i sposobnost zajedničkog djelovanja tijela državne uprave kod onečišćenja mora zbog eksplozije na tankeru, te resurse, materijalne i ljudske, koji se u tom slučaju angažiraju.
Prema scenariju na tankeru Siver Star došlo je do eksplozije. U more je istekla poveća količina sirove nafte koju je morska struja nosila prema obali. Dojava o nesreći upućena je Nacionalnoj središnjici za usklađivanje traganja i spašavanja na moru - Rijeka koja je odmah u izviđanje poslala pilatus Obalne straže. Na mjesto nesreće došli su i brzi brodovi Lučke kapetanije i pomorske policije. Nakon što su prikupljene sve informacije s mjesta havarije, te je utvrđeno da je riječ o manjem onečišćenju, u more je naime isteklo manje od 200 m3 sirove nafte, aktiviran je županijski plan intervencije u slučaju iznenadnog onečišćenja mora.
Vrlo brzo počinje se sa sanacijom mjesta havarije. Osim brane oko tankera postavljene su i dodatne te samoupijajuće brane kako bi se spriječilo da masna mrlja dođe do obale. S broda koji je osigurao tanker u more je spušten skimmer uređaj koji je usisavao masnu mrlju i skladištio je u tank za zauljenu vodu na brodu. Kako je kapacitet broda samo 4 m3 na mjesto nesreće došao je tanker u koji se prebacivalo onečišćeno more. Masna mrlja ipak je došla do obale pa je i nju trebalo očistiti toplom vodom za što je angažirano specijalno vozilo s generatorom, vakuum pumpom i visokotlačnom pumpom. Nakon što je spriječeno daljnje istjecanje goriva iz oštećenog tankera, a mjesto onečišćenja sanirano, tegljač je tanker oteglio do luke.
Voditelj vježbe bio je lučki kapetan kapetanije Split Boris Matošić inače zapovjednik Županijskog operativnog centra Split, a pratili su je zapovjednik Obalne straže RH kapetan bojnog broda Marin Stošić, zapovjednik Obalne straže Kraljevine Norveške komodor Arild Skram sa suradnicima, kapetan Joško Nikolić, ravnatelj Uprave za sigurnost plovidbe, zaštitu mora i unutarnjih voda u Ministarstvu mora, prometa i infrastrukture i predsjednik stožera za provedbu plana intervencija kod iznenadnih onečišćenja mora, te predstavnici Bosne i Hercegovine, Albanije, Crne Gore, Slovenije, Italije i Grčke.
Nakon vježbe zapovjednik Obalne straže Norveške komodor Skram je istaknuo kako svaka zemlja mora biti spremna reagirati u slučaju ovakvih situacija te da je ova vježba važna ne samo za Hrvatsku nego i sve zemlje koje imaju more. Istaknuo je kako je u slučaju onečišćenja najvažnija prevencija, te zaključio kako je svaka ovakva vježba izazov i novo iskustvo i iz svake se može mnogo naučiti.
Zapovjednik Obalne straže RH kapetan bojnog broda Marin Stošić je istaknuo kako ovakvu vrstu ugroze mora u Obalnoj straži stavljaju na prvo mjesto. Obalna straža kod nas, napomenuo je ima najveće kapacitete za sprječavanje ovakve vrste onečišćenja mora, i to posebice na dijelu otvorenog mora. Prema njegovim riječima brod Faust Vrančić, ima sva potrebna maritivna svojstva a namjera je opremiti ga i modularnom opremom. "Danas je pokazana spremnost svih subjekata u sprječavanju onečišćenja mora. Reagiralo se vrlo brzo i na vrijeme." kazao je Stošić. Ukazao je i na izuzetno dobru suradnju na ovom području s Norveškom, te na značaj subregionalne suradnje jer je, kazao je, Jadran naša sudbina.