Predstavljen Godišnji nacionalni program za provedbu Akcijskoga plana za članstvo u NATO-u za 2008. - 2009. godinu

Izaslanstvo Republike Hrvatske je u četvrtak, 16. listopada 2008. godine, u Bruxellesu na sastanku Višeg političkog odbora NATO-a predstavilo Godišnji nacionalni program za provedbu Akcijskoga plana za članstvo za 2008. - 2009. godinu. Riječ je o posljednjem, sedmom ciklusu uoči ulaska Hrvatske u punopravno članstvo Saveza.


Na sastanku je pohvaljen napredak u reformama obrambenog sektora, jednako tako i cjelokupnog hrvatskog društva, te je dana potpora planiranim aktivnostima. Konstatirana je uspješnost aktivnosti oko razvoja dijaloga i odnosa s javnošću. Članice NATO-a pozdravile su razinu spremnosti sudjelovanja u aktivnostima Saveza te potvrdile da Hrvatska aktivno pridonosi miru i sigurnosti euroatlantskog područja.

Godišnji nacionalni program sadržava operativni pregled provedbe ciljeva zacrtanih Akcijskim planom za članstvo. Obuhvaća ne samo vojno-obrambeni i sigurnosni sektor, već i zaštitu ljudskih prava, uključivši manjinska, reformu pravosuđa, gospodarske pokazatelje i sva ostala pitanja važna za buduće funkcioniranje Republike Hrvatske kao članice Sjevernoatlantskoga saveza.

Na bukureštanskom summitu NATO-a u travnju ove godine Hrvatskoj je upućen poziv da postane članica Saveza. Potom je nakon uspješno provedenih pristupnih razgovora potpisan Protokol o proširenju Sjevernoatlantskog ugovora na Republiku Hrvatsku.

Usporedno s hrvatskim aktivnostima teče postupak ratifikacije Protokola u parlamentima država članica. Mađarska, Latvija, Sjedinjene Američke Države i Litva već su ga ratificirale. Očekuje se da će isto uskoro učiniti i ostale članice te će Hrvatska na sljedećem sastanku na vrhu u Strasbourgu i Kehlu u proljeće iduće godine sudjelovati po prvi puta kao punopravna članica.

Izaslanstvo Republike Hrvatske predvodili su savjetnik ministra vanjskih poslova i europskih integracija veleposlanik Vladimir Matek i ravnatelj uprave za obrambenu politiku u MORH-u Pjer Šimunović.

Vijesti