- Objavljeno: 18.11.2012.
Obilježena 21. godišnjica tragedije Škabrnje i Vukovara
Dostojanstveno, u zajedništvu, s dužnim pijetetom prema škabrnjskim braniteljima i civilima koji su poginuli u Domovinskom danas 18. studenoga u Škabrnjama je obilježena 21. godišnjica stradanja tog malog ravnokotarskog mjesta koje je za slobodnu i neovisnu Hrvatsku prinijelo veliku žrtvu.
Žrtvama Škabrnje uz njihove sumještane i ljude iz drugih krajeva Hrvatske došli su se pokloniti i ministar obrane Ante Kotromanović, izaslanik predsjednika Republike i predsjednika Vlade, Dragica Zgrebec izaslanica predsjednika Sabora i drugi državni dužnosnici, predstavnici lokalnih vlasti.
Sa komemorativnog skupa koji je održan na Trgu dr. Franje Tuđmana odaslana je poruka kako se žrtve Škabrnja, Vukovara, sve žrtve Domovinskog rata ne smiju nikad zaboraviti i da ih se uvijek treba sjećati, kako svaki narod ima pravo na slobodu, te da oni koji se brane ne mogu biti pokoreni. Paleći kuće i ubijajući ponosne Škabrnjane koji su branili svoje domove, svoju domovinu, neprijatelj je pokušao uništiti njihovu čežnju za slobodom. Bezuspješno.
"Mi nikada nećemo zaboraviti Škabrnje. Ovdje u Škabrnji su se borili junaci. Hvala svima. Tu ste pokazali tko ste, što ste koliko volite svoju obitelj, domovinu i kako se treba boriti za Hrvatsku", kazao je ministar obrane Kotromanović te dodao kako danas tugujemo, žalujemo, sjećamo se svih poginulih pripadnika hrvatske vojske i civilnih žrtava Domovinskog rata. Istaknuvši kako je pravda dostižna, Kotromanović je podsjetio na erupciju sreće, ljubavi, zajedništva u petak kad su se hrvatski generali Ante Gotovina i Mladen Markač vratili u Hrvatsku.
Dragica Zgrebec je istaknula kako se treba sjećati, obilježavati dane stradanja i pobjeda.
Žrtve Domovinskog rata su nas zadužile i trebamo biti ponosni na njih uvijek ne samo danas, jer dokle god ih se sjećamo oni će uvijek živjeti, kazao je Luka Škara načelnik općine Škabrnja, dok je Marko Miljanić prvi zapovjednik Samostalnog bataljuna Škabrnje istaknuo kako su škabrnjani poginuli na pragovima svojih ognjišta, da su dali sve za Hrvatsku a od nje nisu tražili ništa.
Nakon komemorativnog skupa u tišini, puni poštovanja svi su se u koloni uputili na mjesno groblje gdje su brojna izaslanstva odala počast poginulima u Domovinskom ratu paljenjem svijeća i polaganjem vijenaca kod Centralnog križa i Spomen obilježja poginulima u Domovinskom ratu.
U sklopu obilježavanja stradanja Škabrnje u Crkvi uznesenja Blažene Djevice Marije svetu misu služio je zadarski nadbiskup mons Želimir Puljić, a počast poginulima u Domovinskom ratu odana je i polaganjem zajedničkog vijenca na Spomen obilježju masovne grobnice.
Dan sjećanja na žrtvu Vukovara obilježen je danas, u nedjelju 18. studenog, cjelodnevnim programom koji je započeo pred vukovarskom bolnicom a nastavio se Križnim putem - Kolonom sjećanja koja je nakon hodnje gradskim ulicama završila polaganjem vijenaca i svetom misom na vukovarskom Memorijalnom groblju žrtava Domovinskog rata.
Pred spomenikom na Memorijalnom groblju žrtava Domovinskog rata u Vukovaru zajednički vijenac su položili Predsjednik RH Ivo Josipović, te izaslanstva Hrvatskog sabora i Vlade RH predvođena Josipom Lekom i Zoranom Milanovićem, zatim izaslanstvo OS RH predvođeno načelnikom Glavnog stožera general pukovnikom Dragom Lovrićem, izaslanstva Ravnateljstva policije, 204. brigade, koordinacije udruga proisteklih iz Domovinskog rata grada Vukovara, predstavnici grada Vukovara i Vukovarsko-srijemske županije te brojnih drugih hrvatskih gradova i svih županija.
Predvodeći Svetu misu za sve pokojne i nestale na vukovarskom Memorijalnom groblju žrtava Domovinskog rata, apostolski nuncij u Republici Hrvatskoj, mons. Alessandro D'Errico, podsjetio je na stradanje Vukovara ali i pozvao na usmjeravanje pogleda prema budućnosti i jačanje povjerenja među narodima te gradnju zajedničke budućnosti napretka i mira.
Ovogodišnji program obilježavanja vukovarskog stradanja traje od 10. do 24. studenog, i tijekom ta dva tjedna u Vukovaru se održava niz događaja - izložbe fotografija, koncerti, znanstveno-stručni skupovi, kulturna i sportska događanja.
Hrvatski državni sabor donio je 1999. godine Odluku o proglašenju 18. studenoga Danom sjećanja na žrtvu Vukovara 1991. godine, kojom je određeno na dostojanstven i primjeren način odati počast svim sudionicima obrane Vukovara - grada simbola hrvatske slobode.