- Objavljeno: 31.03.2009.
Obilježena 18. godišnjica akcije Plitvice i pogibije Josipa Jovića
Polaganjem vijenaca i paljenjem svijeća kod spomenika Josipu Joviću, na Plitvičkim jezerima je danas, 31. ožujka, obilježena 18. godišnjica njegove pogibije i akcije Plitvice, u kojoj je ranjeno sedam hrvatskih redarstvenika. Uz članove obitelji Jović, prvoj žrtvi u Domovinskom ratu počast su odala državna izaslanstva, predstavnici županijskih i lokalnih vlasti te braniteljskih udruga.
U ime Predsjednika Republike vijenac je položio general pukovnik Slavko Barić, zamjenik načelnika Glavnog stožera OS RH-a, u ime predsjednika Hrvatskog sabora potpredsjednik Vladimir Šeks, a u ime predsjednika Vlade RH potpredsjednica Vlade i ministrica obitelji, branitelja i međugeneracijske solidarnosti Jadranka Kosor. U izaslanstvu Vlade uz potpredsjednicu Kosor bili su i ministri obrane i unutarnjih poslova Branko Vukelić i Tomislav Karamarko te ministar mora, prometa i infrastrukture Božidar Kalmeta.
U prigodnim obraćanjima okupljenima svi su isticali veličinu žrtve prvog hrvatskog redarstvenika i važnost očuvanja vrijednosti Domovinskog rata, kao i uspomene na sve hrvatske žrtve. „Danas se sjećamo Josipa Jovića i hrvatskih branitelja koji su vodili oslobodilački i pravedan obrambeni rat. Da nije bilo njihova djela, Hrvatska ne bi danas ostvarila svoje ciljeve“, rekla je Jadranka Kosor, dodavši da Jovićeva žrtva dokazuje da je Domovinski rat bio pravedan, obrambeni i osloboditeljski. Prisjećajući se Krvavog Uskrsa, general Barić uputio je riječi zahvale Josipu Joviću i svim braniteljima koji su bili sudionici akcije Plitvice, kao i drugih vojno-redrstvenih akcija i operacija, ističući da hrvatski branitelji nisu imali vojnu izobrazbu, nego hrabrost i odlučnost kojom su branili i obranili svoju domovinu. Napominjući da je Jović jedna od oko petnaest tisuća hrvatskih žrtava palih u Domovinskom ratu, potpredsjednik Sabora Vladimir Šeks je posebno izrazio zahvalnost njegovoj majci Mariji, kao i svim majkama poginulih hrvatskih branitelja, a ministar Vukelić je zaključio da su upravo oni zaslužni i za skori ulazak Hrvatske u NATO. Ministar Vukelić u svom je obraćanju podsjetio na simboliku pristupanja Josipa Jovića hrvatskim redarstvenicima 05. kolovoza 1990. sa pobjedonosnim 05. kolovozom 1995, kada je u operaciji „Oluja“ oslobođena Hrvatska. „Ulazak u NATO naš je dug prema vitezovima koji su ugradili svoje živote u temelje hrvatske slobode“, rekao je Vukelić.
Prisjećanje na prvu žrtvu u Domovinskom ratu završilo je zajedničkom molitvom koju je predvodio vojni ordinarij biskup Juraj Jezerinac, a u skopu programa nastupila je i Klapa HRM-a „Sveti Juraj“. Na komemoraciji je sudjelovala i karavana konjanika, koji su u spomen na Josipa Jovića prešli 75 kilometara od Ogulina do Plitvica.