- Objavljeno: 13.06.2011.
Državni tajnik Šimunović sa zapovjednikom Nordijske borbene skupine
Državni tajnik MORH-a Pjer Šimunović, primio je u ponedjeljak, 13. lipnja 2011. godine u službeni posjet zapovjednika Nordijske borbene skupine brigadnog generala OS Kraljevine Švedske Stefana Anderssona.
General Anderson boravi u Republici Hrvatskoj u okviru završnog posjeta državama koje doprinose navedenoj Borbenoj skupini. Hrvatska u navedenoj Borbenoj skupini sudjeluje s dva helikoptera i 20 pripadnika OS RH. Pored Hrvatske u okviru Nordijske borbene skupine sudjeluju Kraljevina Švedska kao vodeća nacija, Kraljevina Norveška, Republika Finska, Irska i Republika Estonija. Nordijska borbena skupina je, u okviru koncepta Borbenih skupina Europske Unije i održavanja snaga visoke spremnosti za moguće krizne situacije, od 1. siječnja do 30. lipnja 2011. godine u stanju pripravnosti. Ovo je prvi puta da RH, kao buduća članica EU, sudjeluje u jednoj od Borbenih skupina EU.
Tijekom sastanka general Andersson je posebno izrazio iznimno zadovoljstvo hrvatskim doprinosom i profesionalnošću pripadnika OS RH te se posebno zahvalio Hrvatskoj na promptnom osiguravanju kritično potrebnih sposobnosti poput helikopterskog medicinskog prijevoza za potrebe Nordijske Borbene skupine. General Andersson je iznio i najznačajnija iskustva kao i naučene lekcije iz šestomjesečnog perioda stanja pripravnosti pri čemu je posebno istaknuo značaj političko – vojnih konzultacija koji doprinose vidljivosti i vjerodostojnosti EU borbenih skupina te koordinacije između dviju EU borbenih skupina koje su u stanju pripravnosti u isto vrijeme.
Državni tajnik Šimunović je istaknuo angažiranje hrvatskih pripadnika u EU Borbenim skupinama kao prioritetan doprinos koji RH daje Zajedničkoj sigurnosnoj i obrambenoj politici EU, posebice u svjetlu očekivanja da će RH vrlo skoro postati punopravna članica EU. Također, istaknuto je kako je ovaj vid suradnje značajno doprinio i unaprijeđenju bilateralne obrambene suradnje. Također, Šimunović se složio kako EU borbene skupine ostaju bitan element u ostvarivanju zadaća i misija Zajedničke sigurnosne i obrambene politike EU te u tom smislu Hrvatska pozdravlja korake usmjerene ka podizanju njihove efikasnosti i uporabljivosti.
Pored angažmana u okviru Borbenih skupina, tijekom sastanka sudionici su raspravljali i o budućem razvoju i očekivanjima od Zajedničke sigurnosne i vanjske politike EU u odnosu na postojeće izazove, posebice na području operacija, te o mogućnostima suradnje u budućnosti s posebnim naglaskom na EU borbenim skupinama.