- Objavljeno: 18.11.2024.
Kolonom sjećanja u Škabrnji povijest čuvamo živom
Brojni su građani i ove godine svojom nazočnošću posvjedočili da surovi zločin koji se dogodio u Škabrnji nikada neće i ne može biti zaboravljen
Prigodnim komemorativnim skupom u Ambaru na ulazu u Škabrnju, odakle je neprijateljska kolona u 7 sati ujutro prije 33 godine krenula u svoj zločinački pohod, u ponedjeljak 18. studenog 2024. započelo je obilježavanje Dana sjećanja na žrtve Domovinskog rata i Dana sjećanja na žrtvu Vukovara i Škabrnje.
I ove godine ulice Škabrnje ispunile su tisuće nazočnih građana iz svih dijelova Hrvatske i Bosne i Hercegovine, među kojima su bili izaslanik predsjednika Hrvatskog sabora Ante Sanader, izaslanik predsjednika hrvatske Vlade Oleg Butković u pratnji ministara u Vladi, izaslanik ministra obrane posebni savjetnik za vojna pitanja brigadni general Ivan Zelić, načelnik GS OSRH general-pukovnik Tihomir Kundid, generali i admirali Hrvatske vojske te brojni drugi.
U Koloni sjećanja okupljeni su krenuli do Spomen-obilježja masovne grobnice, gdje je zajednički vijenac u ime svih izaslanstava položilo izaslanstvo Zajednice udruga hrvatskih civilnih stradalnika Domovinskog rata.
U crkvi Uznesenja Blažene Djevice Marije za sve stradale u Domovinskom ratu koncelebrirano euharistijsko slavlje predvodio je šibenski biskup Tomislav Rogić u zajedništvu sa zadarskim nadbiskupom mons. Milanom Zgrablićem, umirovljenim zadarskim nadbiskupom Želimirom Puljićem, umirovljenim šibenskim biskupom mons. Antom Ivasom te brojnim svećenicima.
“Samo pogled na Spasitelja na križu koji osjeća kao da ga je Otac napustio i ono što će se dogoditi za tri dana, Uskrsnuće, mogu nam dati snage i ponuditi smisao da se suočimo i prihvatimo te u temelje budućnosti našega naroda ugradimo sve žrtve i stradanja”, istaknuo je u prigodnoj homiliji biskup Rogić.
Na mjesnom groblju sv. Luke podno Središnjeg križa kod spomen obilježja vijence su položile obitelji poginulih branitelja i civilnih žrtava i predstavnici koordinacije udruga proizašlih iz Domovinskog rata, zatim izaslanstvo Predsjednika Republike Hrvatske predvođeno Predsjednikom RH Zoranom Milanovićem u čijem su sastavu bili i načelnik Glavnog stožera OSRH general-pukovnik Tihomir Kundid, generali i admirali, zapovjednici grana i brigada, izaslanstvo Hrvatskog sabora predvođeno izaslanikom predsjednika Hrvatskog sabora i zastupnikom u Hrvatskom saboru Antom Sanaderom, izaslanstvo Vlade Republike Hrvatske predvođeno izaslanikom predsjednika Vlade RH, potpredsjednikom Vlade RH i ministrom mora, prometa i infrastrukture Olegom Butkovićem u čijem je sastavu bio izaslanik ministra obrane posebni savjetnik za vojna pitanja brigadni general Ivan Zelić, predstavnici ratnih postrojbi, izaslanstvo Zadarske županije i Općine Škabrnja te drugi.
Brojni okupljeni građani svojom su nazočnošću na obilježavanju žrtava Škabrnje nedvosmisleno pokazali važnost očuvanja sjećanja na Domovinski rat i njegove žrtve. Tog dana ubijeno je 43 civila i 15 hrvatskih branitelja, a nakon rata još je šest mještana stradalo od minsko-eksplozivnih sredstava. Do Oluje u Škabrnji je ubijeno 86 osoba, a tijekom čitanja njihovih imena za svakoga od njih ostavljena je ruža kao podsjetnik na podnesenu žrtvu.
Objava Kolonom sjećanja u Škabrnji povijest čuvamo živom pojavila se prvi puta na MORH.