Održana vježba „JADRAN 15“

U skladu s odobrenim Planom zajedničkih aktivnosti za 2015. godinu svih tijela nadležnih za nadzor i zaštitu prava i interesa Republike Hrvatske na moru, u srijedu, 17. lipnja 2015. godine u Kaštelanskom zaljevu održana je zajednička vježba „Jadran 15“. Tema vježbe bila je „Požar na brodu“, dok joj je cilj bio provjeriti i pokazati stupanj uvježbanosti svih tijela nadležnih za nadzor i zaštitu prava i interesa Republike Hrvatske na moru u operativnoj praksi. 

Osim primarne aktivnosti „Požar na brodu“, vježba je obuhvatila i sekvence uvježbanosti traganja i spašavanja, kao i sprječavanja onečišćenja mora.

Ovom vježbom su se pokazale sposobnosti zajedničkog djelovanja Stožera za zaštitu i spašavanje županije Splitsko-dalmatinske i Obalne straže RH. Također, u vježbi se pokazao dostignuti stupanj sposobnosti Javne vatrogasne postrojbe Split za gašenje požara na moru, uz potporu plovila Obalne straže RH.

Scenarij vježbe je obuhvaćao slijedeće:

Tijekom plovidbe na teretnom brodu „ADRIATIC“, luka upisa Ancona, dolazi do požara.

Poziv s broda „ADRIATIC“, zaprima Lučka kapetanija Split te ga prosljeđuje Nacionalnoj središnjici za usklađivanje traganja i spašavanja na moru- Maritime rescue coordination centre (MRCC) Rijeka. MRCC Rijeka, po prijemu signala opasnosti, preko operativnih središta tijela nadležnih za nadzor i zaštitu prava i interesa Republike Hrvatske na moru, angažira potrebne snage za traganje i spašavanje na moru te za sprječavanje onečišćenja mora.

U vježbi su sudjelovali Ministarstvo pomorstva, prometa i infrastrukture - Uprava sigurnosti plovidbe kao nositelj vježbe.

Operativni centri: Nacionalna središnjica za usklađivanje traganja i spašavanja na moru; Nacionalna središnjica za nadzor i upravljanje pomorskim prometom – VTS Hrvatska; Nacionalni pomorski centar za prikupljanje podataka MUP-a RH u Zadru; Operativno dežurstvo Carinske uprave Split; Državni centar zaštite i spašavanja Državne uprave za zaštitu i spašavanje – Centar 112; Dežurna služba Ministarstva vanjskih i europskih poslova u Zagrebu; Služba dežurstva Obalne straže RH u Splitu i Županijski operativni centar (ŽOC) Splitsko-dalmatinske županije. 

Snage na moru: Ministarstvo pomorstva, prometa i infrastrukture (plovilo Lučke kapetanije Split „Pojišan“ ujedno zapovjedni brod,  brodica Lučke ispostave Trogir), Obalna straža Republike Hrvatske (Spasilački brod SB-73 „Faust Vrančić“, Pomoćni teretni brod PT-71 opožareni brod, Gumena brodica, Ministarstvo unutarnjih poslova (2 službena plovila MUP-a), Ministarstvo financija – Carinska uprava (Službena carinska brodica „Sv. Matej III“), DVD Kaštel Gomilica (EKO brodica „Sv. Jeronim“), CIAN (EKO brodica).

Snage u potpori: Helikopter Obalne straže RH, Mi-8 MTV-1, Javna vatrogasna postrojba Split,  BRODOSPAS, Hitna medicinska pomoć Split i Hrvatski Crveni križ.

Plan intervencija kod iznenadnih onečišćenja mora i Plan intervencija od iznenadnog onečišćenja mora u splitsko-dalmatinskoj županiji mogu se pronaći ovdje

 

 

 

 



Vijesti