Zadnjeg dana Sveobuhvatnog regionalnog sastanka ministara obrane jugoistočne Europe, koji se od 21. i 22. listopada 2015. održava u Dubrovniku, počeo je sastanak Foruma ministara obrane jugoistočne Europe SEDM (South-Eastern Europe Defence Ministerial), kojem je uz ministre obrane zemalja sudionica, prisustvovao i predsjednik Hrvatskog sabora Josip Leko.
S obzirom na aktualnu situaciju u Jugoistočnoj Europi i razvoj događaja u neposrednom susjedstvu, ovakvi sastanci u velikom formatu prilika su da se raspravi o sigurnosnim i obrambenim pitanjima koja su od zajedničkog interesa svih zemalja članica. Uz to, obrambena suradnja kroz ovakve inicijative omogućuje zemljama aspiranticama u regiji da se približe članstvu u Europskoj uniji i NATO-u kao najboljem jamcu trajne stabilnosti regije.
U uvodnom obraćanju, ministar obrane RH Ante Kotromanović naglasio je kako je vrijeme u kojem živimo obilježeno novim, nepredvidivim izazovima i prijetnjama stabilnosti postojeće sigurnosne arhitekture u Jugoistočnoj Europi i šire u kontekstu europske sigurnosti. "Moramo biti svjesni da jedino kolektivnim usklađenim djelovanjem možemo pružiti adekvatan odgovor. Stoga učinkoviti mehanizmi regionalne suradnje kao što je SEDM, najstarija inicijativa koja je značajno pridonijela jačanju regionalne sigurnosno-obrambene suradnje, promoviranju euroatlantskih vrijednosti i međusobnog dijaloga te izgradnji povjerenja i dobrosusjedskih odnosa, još više dobivaju na značaju", rekao je ministar Kotormanović te dodao kako mu je izrazito drago vidjeti da i druge države uviđaju značaj regionalne suradnje, te da je "SEDM još uvijek atraktivan i poželjan forum u kojemu države žele i osjećaju potrebu za sudjelovanjem". Ministar je također izrazio čast što na sastanku može pozdraviti Gruziju kao novu službenu članicu foruma.
Predsjednik Hrvatskog sabora Josip Leko u svom je obraćanju također naglasio kako se danas vide i naziru novi veliki izazovi za europsku, ali i svjetsku sigurnost. "NATO savez ostaje najkredibilniji obrambeni savez u svijetu, a tome treba dodati da je to savez sustava vrijednosti koje mi zastupamo. Hrvatska je prema našem mišljenju trajno riješila svoje strateško pitanje sigurnosti i osigurala svoje granice, a onaj tko poznaje povijest Hrvatske jasno mu je što za našu zemlju znači članstvo u tom savezu“, istaknuo je predsjednik Sabora te dodao da Hrvatska podupire svako dalje proširenje saveza jer ono "znači nastavak ujednačavanja čitavog europskog prostora, ne samo u obrambenom već i u gospodarskom i socijalnom smislu."
"Treba podržati sve napore koji vode uključivanju zemalja u našoj regiji u Sjevernoatlantski savez. Suradnja zemalja u našoj regiji olakšava rješavanje ključnih problema u našoj sredini i zato su skupovi u ovakvom formatu dobro došli", zaključio je predsjednik Sabora, nakon čega je nastavljena sjednica SEDM-a.
SEDM je inicijativa za regionalnu suradnju na području obrane, koja danas broji 15 zemalja članica, a pokrenuta je na sastanku ministara obrane u Tirani 1996. godine. Cilj je jačanje suradnje država Jugoistočne Europe Italije i SAD-a na području obrane u duhu Partnerstva za mir (PfP) s konačnim ciljem bržeg uključivanja zemalja ove regije u transatlantske integracije, posebice NATO.
U izjavi za medije prije nastavka sjednice SEDM-a, ministar Ante Kotromanović rekao je da će se drugog dana održavanja regionalnih sastanaka u Dubrovniku pridružiti ministri obrane Grčke i Turske, "tako da će biti prilike razgovarati o problemima koji nas tište poput pitanja izbjeglica. Očekujemo dobre sastanke s ministrima iz regije da vidimo što možemo mi kao ministri obrane učiniti po pitanju problema koji sada muče cijelu Europu", izjavio je ministar.