Eskadrila helikoptera (EH) 93. zrakoplovne baze HRZ i PZO u vojarni Zemunik obilježila je u petak 8. ožujka 2013. svoj dan i 17. obljetnicu osnutka.
Obilježavanje je organizirano susretom dosadašnjih zapovjednika i djelatnika sa sadašnjim sastavom eskadrile, a čestitku pripadnicima postrojbe uputio je i zapovjednik 93. zrakoplovne baze pukovnik Karol Lučan. Pukovnik Lučan posebno je naglasio sve veću angažiranost pilota i posada helikoptera u obučnim procesima i drugim aktivnostima od kojih je najznačajnije sudjelovanje u provedbi tečaja zajedničke obuke multinacionalnih helikopterskih posada koje se pripremaju za misiju ISAF. Lučan je također istaknuo značaj dostizanja sposobnosti eskadrile u letenju sa uređajima za noćno letenje (NVG), te kontinuitet u trenažnom procesu noćnog letenja čime je eskadrila podigla razinu osposobljenosti i mogućnosti prijenosa znanja na pilote helikoptera iz drugih partnerskih zemalja.
Iznoseći osvrt na povjesnicu i djelovanje eskadrile, zapovjednik EH bojnik Krešimir Ražov podsjetio je na osnutak eskadrile u ožujku 1996. pod nazivom Eskadrila za obuku pilota helikoptera (EOPH), a bila je smještena na aerodromu Lučko gdje je na helikopterima MI-8 MTV započelo i školovanje prvog naraštaja pilota helikoptera.
U veljači 1997. dio pilota i zrakoplovnih tehničara završava peobuku u SAD i Njemačkoj za helikopter BELL 206 B Jet Ranger III nakon čega se eskadrila prebazira u vojarnu Zemunik gdje nastavlja letačke aktivnosti u sklopu Pilotske škole Učilišta HRZ i PZO „Rudolf Perešin“ na novonabavljenim Bellovima.
U travnju 2003. postrojba dobiva sadašnji naziv Eskadrila helikoptera (EH) i ustrojbeno djeluje u sastavu 93. zrakoplovne baze u vojarni Zemunik.
Eskadrila težišno provodi školovanje pilota za potrebe grane HRZ i PZO, a letačka obuka učenika-letača traje 18 mjeseci i podijeljena u 7 razdjela (Temeljno, Navigacijsko, Temeljno instrumentalno, Noćno, Grupno, Napredno instrumentalno i Namjensko letenje). Učenici-letači kroz obuku ostvare 185 sati letenja na helikopterima BELL 206B III.
Danas eskadrilu čine dva voda letača i Satnija zrakoplovno-tehničkog opsluživanja i održavanja (ZTOO). Pored obuke eskadrila je uvježbana i za zadaće prevoženja i izviđanja iz zraka, odnosno pružanja potpore ostalim granama OS RH i civilnim strukturama.
Zrakoplovni tehničari provode kvalitetno i kontinuirano održavanje helikoptera u 1. stupnju održavanja, a osposobljeni su po obje specijalnosti: zrakoplov i motor (ZIM) i instrumenti, radio-oprema (IRE) čime daju značajan doprinos u provedbi svih letačkih zadaća i sigurnosti letenja.
Uz školovanje hrvatskih pilota Eskadrila je u potpunosti provela i obuku jednog makedonskog pilota, a u završnoj fazi je i školovanje pilota iz Bosne i Hercegovine.