U Sinju je, u subotu 26. siječnja 2013. godine, obilježena 21. obljetnica pogibije hrvatskih branitelja: Branka Fridela, Borisa Kekeza, Davora Šabića, Mladena Škalica i Bojana Vojvode, pripadnika Samostalnog zrakoplovnog voda Split koji su tragično poginuli u padu zrakoplova AN 2 u naselju Šimci u Sinju 26. siječnja 1992. godine.
U nazočnosti obitelji poginulih branitelja, ratnih prijatelja i zapovjednika, postrojbi 93. zrakoplovne baze i Gardijske motorizirane brigade, te izaslanstava lokalnih vlasti Splitsko-dalmatinske županije, grada Sinja, predstavnika Udruga iz Domovinskog rata položeni su vijenci i zapaljene svijeće ispred spomen obilježja "Slomljeno krilo" u Šimcima. U ime 93. zrakoplovne baze HRZ i PZO-a počast je odao zapovjednik pukovnik Karol Lučan.
Svetu misu zadušnicu za poginule zrakoplovce u Svetištu Čudotvorne Gospe sinjske služio je gvardijan sinjskog Svetišta fra Petra Klapež u zajedništvu sa vojnim kapelanom paterom Ivom Topalovićem..
Sinj i Split su kolijevke prve hrvatske zrakoplovne postrojbe nastale na području Dalmacije koja jedno vrijeme djeluje u sastavu 4. gardijske brigade, a kasnije njezini pripadnici daju svoj doprinos kroz djelovanja ustrojenih postrojbi HRZ i PZO u Divuljama. Povjesnica zrakoplovnog voda bilježi prva izviđanja iz zraka, prevoženja ljudstva i tehnike, te akcije oduzimanja naoružanja i streljiva iz skladišta neprijateljske vojske, a početkom lipnja 1991. godine izvode i svoj prvi borbeni let.
Za potrebe protuzračne obrane 4. brigade ZNG pripadnici Zrakoplovnog voda izradili su pokretni radar dometa 25 milja, a na avionu UTVA-75 ugradili su nosač za rakete OSA i ciljnik za noćna djelovanja.
Iako su prva djelovanja ove zrakoplovne postrojbe zbog nedostatka tehnike bila ograničena, u psihološkom i moralnom pogledu njihovi su učinci daleko veći i bili su ključni pokretači u stvaranju i razvoju prvih zrakoplovnih postrojbi HRZ i PZO tijekom Domovinskog rata.