U 93. zrakoplovnoj bazi HRZ i PZO u vojarni Zemunik u petak 17. svibnja 2013. uspješno je završio 4. tečaj zajedničke obuke hrvatskih, čeških i mađarskih savjetodavnih zrakoplovnih timova (4. AAT PTC- Air Advisory Team Pre-deployment Training Course) u sklopu kojeg se multinacionalne posade helikoptera obučavaju za mentoriranje pripadnika Afganistanskog ratnog zrakoplovstva za samostalno djelovanje u svim operativnim i sigurnosnim zahtjevima.
U skladu s tim je i koncipirana obuka. Njezin prvi dio održan je u Ostravi u Češkoj Republici, a dvotjedna napredna letačka obuka u Zemuniku.
Svi segmenti letačke obuke provode se u realnom vremenu, a simuliraju se taktički uvjeti u kojima se zadaća provodi (izvanredne situacije zbog djelovanja neprijatelja, koordinacija s borbenim helikopterom, gubitak helikoptera iz formacije, ubacivanje i izvlačenje specijalnih snaga s nepristupačnog terena, slijetanje u otežanim uvjetima, letenje na visinama većim od 1500 metara, sposobnost bočnih strijelaca za odgovor na prijetnju i zaštitu helikoptera i posade i sl.).
Bojevo gađanje ciljeva na zemlji iz zraka, puškostrojnicom M 84 provedeno je na poligonu Crvena zemlja kod Knina, dok je Velebit korišten za uvježbavanje letenja na velikim visinama i slijetanje na nepristupačna područja. Istodobno se radilo sa dva hrvatska helikoptera Mi 171 Sh i jednim borbenim helikopterom češkog zrakoplovstva Mi24-HIND koji je bio u ulozi imitacije borbene pratnje prilikom uvježbavanja letenja u planinskim uvjetima.
Sveukupno je kroz protekla četiri obučna ciklusa uvježbano 120 pilota i zrakoplovno-tehničkog osoblja hrvatskog, češkog i mađarskog ratnog zrakoplovstva. Slijedeći obučni ciklus održava se u rujnu i listopadu ove godine.
Tečaj su zajednički osmislili hrvatski i češki timovi uz savjetodavnu potporu europskog zapovjedništva snaga za specijalne namjene SAD-a (SOCEUR) te je kao takav prihvaćen i uvršten kao dio projekta unutar NATO inicijative "Smart Defense", odnosno "Pametne obrane".
"Kako bi svoju mentorsku zadaću u području operacije uspješno obavili, timovi moraju biti dobro uigrani i imati ujednačen pristup u djelovanju. Obuka je ozbiljna, zadaće odražavaju realnost Afganistana, a svaki novi obučni ciklus nadopunjuje se iskustvima iz operacije. U Ostravi se radi na simulatoru tako da posade na letačke aktivnosti, koje su stupnjevane prema težini i zahtjevnosti, dolaze dobro uigrane i uvježbane čime se podiže sveukupna razina spremnosti pilota i tehničkog osoblja koji odlaze mentorirati pripadnike Afganistanskog ratnog zrakoplovstva.", istaknuo je na kraju tečaja voditelj, pukovnik Michael Križanec.