Pametna obrana u Zemuniku

U 93. zrakoplovnoj bazi HRZ i PZO-a u vojarni Zemunik u petak, 18. listopada 2013. završio je 5. tečaj zajedničke obuke hrvatskih, čeških i mađarskih savjetodavnih zrakoplovnih timova (5. AAT PTC- Air Advisory Team Pre-deployment Training Course), u sklopu kojeg se multinacionalne posade helikoptera obučavaju za obuku pripadnika Afganistanskog ratnog zrakoplovstva.

Riječ je o drugom dijelu napredne letačke obuke koji je proveden u bazi Zemunik, a prvi dio održan je tijekom rujna u Ostravi u Češkoj Republici gdje su posade već standardno obučavaju na simulatoru. Letačka obuka u Zemuniku odvijala  se na dva hrvatska helikoptera Mi-171 Sh i jednom borbenom helikopteru češkog zrakoplovstva Mi24-HIND koji je bio u ulozi imitacije borbene pratnje prilikom uvježbavanja letenja u planinskim uvjetima.

Sveukupno je kroz pet obučnih ciklusa uvježbano više od 200 pilota i zrakoplovno-tehničkog osoblja hrvatskog, češkog i mađarskog ratnog zrakoplovstva, a planiran je još  jedan završni ciklus u siječnju i veljači iduće godine.

Tečaj su zajednički osmislili hrvatski i češki timovi uz savjetodavnu potporu europskog zapovjedništva snaga za specijalne namjene SAD-a (SOCEUR) te je kao takav prihvaćen i uvršten kao dio projekta unutar NATO inicijative "Smart Defense", odnosno "Pametne obrane".

Voditelj i ovog tečaja bio je hrvatski pilot pukovnik Michael Križanec koji je na završetku obuke rekao kako su dosadašnja iskustva i ocjene potvrdile punu opravdanost pripreme multinacionalnih helikopterskih posada prije odlaska u Afganistan. „Zajedno radimo, primjenjujemo naučene lekcije i svako novo iskustvo ugrađujemo kako u teorijskoj pripremi tako i letačkoj obuci.
Zemunik sa svojim okružjem, osobito sa mogućnostima  letenja u planinskim područjima, iznad mora i ravnice je za posade helikoptera najbolji mogući trening. Već sada možemo kazati kako je koncept „Pametne obrane“ zaživio u bazi Zemunik koja će i u budućnosti u okviru  Multinacionalnog zrakoplovnog obučnog centra zauzimati važno mjesto. Time Oružane snage RH potvrđuju spremnost i razvijenu sposobnost rada i prenošenja znanja u multinacionalnom okružju u skladu sa NATO standardima promovirajući na praktičan i učinkovit način načelo "Smart Defense", naglasio je pukovnik Križanec.

Na Konferenciji u Ostravi u Češkoj Republici koja je održana od 19.-21. rujna 2013. na temu „Multinacionalne suradnje u helikopterskoj obuci: Naučene lekcije i predstojeći izazovi za razdoblje nakon 2014. godine“, a koju je organiziralo Ministarstvo obrane Češke Republike, ministar obrane RH Ante Kotromanović zajedno s ministrima obrane Češke Republike, Slovačke Republike te Sjedinjenih Američkih Država predstavio je projekt Pametne obrane za uspostavu Multinacionalnog zrakoplovnog obučnog centra (Multinational Aviation Training Centre – MATC).

MATC i AAT – PTC kao kompatibilni projekti predstavljaju značajan regionalni pothvat te za Republiku Hrvatsku predstavljaju regionalni model u kojem se razmjenjivati sposobnosti za podizanje obuke pripadnika ratnog zrakoplovstva za nove izazove i podizanje znanja i vještina za tradicionalne zadaće u okolini koja snažno razvija interoperabilnost i primjenu NATO standarda. Ovaj model, s adekvatnim izmjenama i dopunama, može poslužiti kao temelj za buduće slične pothvate, a obzirom na stečena iskustva i pozitivne učinke provedbe načela Pametne obrane uz Hrvatsku, Češku i Mađarsku vrata su otvorena i za dobrodošlicu drugim zainteresiranim zemljama i potencijalnim partnerima.



Vijesti