Instruktori padobranstva ZSS-a, uz potporu Hrvatskog ratnog zrakoplovstva i Obavještajne pukovnije, tijekom lipnja i srpnja proveli su Naprednu padobransku obuku
Instruktori padobranstva Zapovjedništva specijalnih snaga, uz potporu Hrvatskog ratnog zrakoplovstva i Obavještajne pukovnije, tijekom lipnja i srpnja 2024., za pripadnike OSRH, na više lokacija u Hrvatskoj organizirali su i proveli Naprednu padobransku obuku.
Zadaća obuke je da pripadnici Zapovjedništva specijalnih snaga (ZSS) i ostalih postrojbi OS RH steknu i usvoje znanja za samostalan rad u uporabi, rukovanju i radu s padobranima i padobranskom opremom te da budu potpora zapovjedniku i operativnom dočasniku ustrojbenih cjelina (UC) u planiranju borbenih operacija.
Riječ je o obuci koja je znatno zahtjevnija od Temeljne padobranske jer se skokovi izvode na većoj visini, a od vojnih padobranaca traže se dodatne sposobnosti upravljanja padobranom.
Prvi dio obuke provodi se na zemlji, a polaznici pritom uče osnovne tehnike skakanja s padobranom tipa “krilo”, prinudne postupke, pakiranje te korištenje različite opreme. U drugom dijelu obuke izvode se skokovi, počinje se sa skokovima “na gurtnu”, a nastavlja sa slobodnim skokovima gdje polaznici samostalno otvaraju padobrane. Tijekom obuke povećava se visina s koje se izvode skokovi te se uvode određene vježbe
Prednost padobrana tipa “krilo” su skokovi s velikih visina pri čemu padobranac može neopaženo preletjeti duboko u neprijateljsku pozadinu, danju i noću.
Zadaća vojnog padobranca napredne razine jest skok u uvjetima smanjene vidljivosti sa svom opremom koju vojnik koristi. Padobran je u ovom slučaju oblik transporta do točke za provedbu zadaće.
Polaznik na kraju obuke na zemlji ima pismeni ispit kako bi se utvrdila usvojenost potrebnih vještina i spremnost za pristupanje na fazu skokova. Tijekom provedbe skokova padobranom, ponašanje i rad polaznika prati se svakodnevno, a obuka je uspješno završena ukoliko polaznik zadovolji na ispitnim skokovima te ne ugrozi neke od sigurnosnih mjera.