Vježbe Barakuda 24 i Prstac 24 te ostale vježbe koje provode postrojbe HRM-a uvod su u glavnu vježbu Harpun 24, koja se provodi svake godine u listopadu
U akvatoriju srednjeg Jadrana, na pomorskom vojnom poligonu “Žirje” te u vojarni “Zečevo”, od 22. do 25. travnja 2024. postrojbe Hrvatske ratne mornarice provodile su godišnje vježbovne aktivnosti.
Riječ je o redovnim obučnim događajima kojima je cilj povećanje operativnih sposobnosti snaga u provedbi misija i zadaća te unaprjeđenje procesa operativnog planiranja. Snage Obalne straže RH i Flote HRM-a provodile su taktičke vježbe s bojevim gađanjem “PRSTAC 24” i “BARAKUDA 24”, dok su se u isto vrijeme odvijale vježbe “BRANCIN 24” i “ZRCALO 24” Pomorske baze Split i Bojne obalnog motrenja i navođenja (bOMiN) HRM-a.
Kroz vježbu Prstac 24 Obalna straža RH provjerava znanja i vještine snaga na moru što uključuje i bojno gađanje iz svih topničkih naoružanja i strojnica te gađanje pješačkim naoružanjem s broda. Uz vježbe taktičkog manevriranja na moru, tegljenja, popune na moru (RAS) i prekrcaja na sumnjivi brod (MIO), uvježbavalo se korištenje opreme za sprječavanje onečišćenja mora te noćno gađanje topničkim naoružanjem.
Vježba Barakuda 24 provodi se s ciljem uvježbavanja Flote HRM-a u procedurama planiranja i provedbe pomorskih operacija s težištem na sadržajima protupovršinskog, protuzračnog, protuminskog, minskog i desantnog ratovanja, zajedničkog manevriranja površinskih snaga te uporabi komunikacijsko-informacijskih sustava.
Snage HRM-a sudjelovale su i postrojbe Hrvatskog ratnog zrakoplovstva s helikopterom Mi-171 i zrakoplovom Pilatus PC-9M te pripadnici satnije Riječnih brodova Hrvatske kopnene vojske i Obavještajne pukovnije.
U vježbama na moru sudjelovali su brodovi raketne topovnjače RTOP-11 Kralj Petar Krešimir IV, RTOP-12 Kralj Dmitar Zvonimir i RTOP-21 Šibenik, desantni brodovi minopolagači DBM-81 Cetina i DBM-82 Krka, obalni ophodni brod OOB-31 Omiš, ophodni brodovi OB ŠB-72 Andrija Mohorovičić, OB SB-73 Faust Vrančić, OB-02 Šolta i OB-03 Cavtat, desantni jurišni brodovi DJB 104 i DJB 107 te četiri velike gumene brodice.
Brodsko topništvo gađalo je iz topova kalibra 20, 30, 40 i 57 mm te iz strojnica 12,7 mm. Scenarij vježbe uključuje različite aktivnosti iz područja popune brodova na moru, borbe protiv požara i prodora mora te operacije presretanja, prekrcaja u plovidbi, podvodne protuminske aktivnosti, operacije pomorsko zračnog desanta itd.
Kapetan bojnog broda Antun Flegar, zamjenik zapovjednika Flote HRM-a obnašao je dužnost zapovjednika vježbe Barakuda 24. Istaknuo je da je u ovogodišnjem izdanju vježbe posebna kombinacija desanta, odnosno zračno-pomorski desant uz sudjelovanje HRZ-a i dijela Obavještajne pukovnije koja je u obavještajnoj pripremi bojnog polja sudjelovala s besposadnim sustavima te Satnije mornaričko-desantnog pješaštva koja posjeduje taktičke dronove. Uporabom senzorskih platformi cilj je integrirati sve u jednu zajedničku operaciju kao što je desant.
Kapetan korvete Stjepan Giljević, operativni časnik stožera vježbe Prstac 24, rekao je da je glavni cilj uvježbati procedure i postupke u standardnim poslovima Obalne straže, s naglaskom na korištenje nove opreme za suzbijanje iznenadnog onečišćenja mora u koordinaciji s Ministarstvom mora, prometa i infrastrukture. Smatra da su snage dobro opremljene i uvježbane, te ističe da na vježbi sudjeluju i kadeti završne godine studija Vojnog pomorstva. “Iskoristili smo ovu priliku za obuku kadeta i iznimno smo zadovoljni njihovim angažmanom i motivacijom”, rekao je Giljević.
Vježbe Barakuda 24 i Prstac 24, te ostale vježbe koje provode postrojbe HRM-a uvod su u glavnu vježbu Harpun 24, koja se provodi svake godine u listopadu s ciljem uvježbavanja procedura planiranja i provedbe pomorskih operacija s težištem na združenom djelovanju u pomorskoj desantnoj operaciji.
Objava U akvatoriju srednjeg Jadrana održane vježbovne aktivnosti Hrvatske ratne mornarice pojavila se prvi puta na MORH.