U organizaciji Pilotske škole Središta za obuku HRZ-a "Rudolf Perešin" od 17. do 28. srpnja provodili su se osnovni i napredni pilotski kamp kadeta/učenika letača koji se školuju za vojne pilote
U organizaciji Pilotske škole Središta za obuku HRZ-a “Rudolf Perešin” od 17. do 28. srpnja provodili su se osnovni i napredni pilotski kamp kadeta/učenika letača koji se školuju za vojne pilote. Na osnovnom pilotskom kampu bili su kadeti 30. naraštaja HRZ-a koji se školuju za vojne pilote dok su na naprednom pilotskom kampu bili kadeti/učenici letači 28. naraštaja HRZ-a.
Obuku su provodili instruktori iz Zapovjedništva specijalnih snaga, Središta za međunarodne vojne operacije “Josip Briški”, Središta za obuku HRM-a uz potporu djelatnika Pilotske škole Središta za obuku HRZ-a “Rudolf Perešin”.
Kadeti/učenici letači 28. naraštaja HRZ-a su na naprednom pilotskom kampu od brojnih aktivnosti, između ostalih, prošli i obuku preživljavanje, izbjegavanje, otpor i izvlačenje (Survival, Evasion/Escape, Resistance, Extraction, S.E.R.E. razine B) koju su provodili instruktori Središta za međunarodne vojne operacije “Josip Briški”. U sklopu S.E.R.E. obuke upoznali su se s postupcima koje vojnici moraju znati ako se nađu u teškim uvjetima odvojeni od vlastitih snaga. Praktični dio provodio se u krugu vojarne u Zemuniku. Obuka je obuhvaćala teme kako napraviti zaklon, kako osigurati pitku vodu, kako nabaviti drva za ogrjev, kako se kretati po terenu a da pri tom ostanu neprimjećeni, kako dimnim signalom pozvati helikopter koji će ih izvući… Sve to trebali su provesti uz nešto malo vlastite opreme i alata te onog što su mogli pronaći na dijelovima vojarne gdje se provodio praktični dio obuke.
Kadeti 30. naraštaja HRZ-a, koji su bili na osnovnom pilotskom kampu, obuku su pohađali na tri lokacije i to u vojarni “Pukovnik Mirko Vukušić” u Zemuniku, u vojarni “Knez Trpimir” u Divuljama te na letjelištu Lučko.
U prvom tjednu fokus je bio na obuci vezano za vodene površine pa se obuka provodila u Divuljama i pomorskoj bazi Lora. Obučavali su ih instruktori ZSS- a i Središta za obuku HRM-a. Polaznici su usvajali znanja i vještine u korištenju letačke opreme i sustava za preživljavanje, tehnikama preživljavanja pri doskoku u vodu, plivačkim tehnikama, tehnikama skoka s opremom (aktivaciju pojasa za spašavanje), uporabu čamca za spašavanje (“Dinghy drill”), izlaska iz zrakoplova nakon prisilnog slijetanja na vodenu površinu i uporabu aparata za disanje pod vodom.
Nakon što su uspješno svladali obuku vezano za vodene površine u drugom tjednu uslijedile su pripreme za padobranske skokove koje su obuhvatile teoriju padobranskog skoka, upoznavanje s padobranskom opremom, tehnike upravljanja padobranom, prisilne postupke i, u konačnici, sam padobranski skok.
Objava Održan osnovni i napredni kamp za pilote pojavila se prvi puta na MORH.