Multinacionalna helikopterska konferencija i NATO Dani u Ostravi

U Ostravi u Češkoj Republici, od 19. do 21. rujna 2013. godine na marginama NATO Dana te Dana češkog zrakoplovstva, održana je konferencija na temu Multinacionalne suradnje u helikopterskoj obuci: Naučene lekcije i predstojeći izazovi za razdoblje nakon 2014. godine koju je organiziralo Ministarstvo obrane Češke Republike.


 Na samoj konferenciji na čelu hrvatske delegacije sudjelovao je ministar obrane Ante Kotromanović koji je zajedno s ministrima obrane Češke Republike, Slovačke Republike te Sjedinjenih Američkih Država predstavljao sudionice NATO-ovog projekta Pametne obrane za uspostavu Multinacionalnog zrakoplovnog obučnog centra (Multinational Aviation Training Centre – MATC).


Navedena konferencija bila je ujedno i prilika za organiziranje svečanosti potpisivanja Note o pristupanju Mađarske ovom projektu, što je dodatno osnažilo karakter regionalne suradnje te poslalo snažnu poruku privrženosti zemalja Središnje Europe načelima Pametne obrane kojom se zajedničkim naporima i multinacionalnim karakterom razvijaju potrebne sposobnosti i interoperabilnost snaga za buduće misije i zadaće Saveza.


Na temelju dosadašnjih iskustava i primjera dobre prakse, zaključak konferencije bio je da će se suradnja ovih zemalja nastaviti i u budućnosti, ostavljajući vrata otvorena za dobrodošlicu svim zainteresiranim zemljama i potencijalnim partnerima.


 Nakon konferencije, četiri ministra obrane održali su zajednički sastanak gdje se raspravljalo također i o perspektivi daljnjeg razvoja projekta Preduputne obuke mentora za obuku Afganistanskih zračnih snaga (Air Advisory Teams Predeployment Training Course - AAT – PTC) kojeg Republika Hrvatska provodi zajedno s Češkom Republikom i Mađarskom.

MATC i AAT – PTC kao kompatibilni projekti predstavljaju značajan regionalni pothvat te za Republiku Hrvatsku predstavljaju regionalni model u kojem će se razmjenjivati sposobnosti za podizanje obuke pripadnika ratnog zrakoplovstva za nove izazove i podizanje znanja i vještina za tradicionalne zadaće u okolini koja snažno razvija interoperabilnost i primjenu NATO standarda. Ovaj model, s adekvatnim izmjenama i dopunama, može poslužiti kao temelj za buduće slične pothvate.


Ostale teme sastanka obuhvaćale su i razgovore o NATO-ovoj Inicijativi povezanih snaga, daljnjoj regionalnoj suradnji, industriji, Europskim borbenim skupinama (EUBG) te pripremama za predstojeći sastanak Europskog vijeća u prosincu ove godine.



Priopćenja