U sjedištu NATO-a u Bruxellesu danas, 21. veljače 2013. godine započeo je dvodnevni sastanak ministara obrane država članica na kojem sudjeluje ministar Ante Kotromanović.
Prvog dana sastanka raspravljalo se o Inicijativi povezanih snaga (Connected Forces Initiative - CFI) u cilju očuvanja interoperabilnosti snaga uslijed smanjenja angažmana saveznika i partnera u operacijama te se u tom kontekstu razmatrala i veća uloga Snaga za brzi odgovor (NATO Response Force – NRF).
Pored ministara obrane, prvoj raspravi prisustvovala je i Visoka predstavnica Europske unije za vanjske poslove i sigurnosnu politiku Catherine Ashton. Tijekom prvog dana sastanka ministri su također razgovarali o implementaciji i razvoju Paketa obrambenih sposobnosti (Defence Package) iz Chicaga. Tom prilikom Glavni tajnik NATO-a Anders Fogh Rasmussen predstavio je prijedloge o novim mogućnostima korištenja zajedničkog financiranja za zadržavanje interoperabilnosti, unaprjeđenju kolektivne razmjestivosti te promicanju multinacionalne suradnje u razvoju obrambenih sposobnosti. Ujedno, strateški zapovjednici NATO-a (SACT i SACEUR) izvijestili su ministre o ključnim nedostacima i ključnim potrebama za investiranje u obrambene sposobnosti te mogućnostima korištenja projekata unutar inicijative Smart Defence kako bi se pariralo tim nedostacima.
Na marginama ministarskog sastanka očekuje se potpisivanje Pisma namjere kojim će Republika Hrvatska, pored američkih i slovačkih partnera, potvrditi sudjelovanje u okviru Smart Defence projekta uspostave Multinacionalnog zrakoplovnog obučnog centra (Multinational Aviation Training Centre – MATC), u kojem je ulogu vodeće nacije preuzela Češka Republika. Projekt uspostave MATC-a pokrenut je u cilju standardizacije zrakoplovne obuke, povećanja interoperabilnosti te efikasnosti i efektivnosti obučnih aktivnosti kroz multinacionalnu suradnju. Sudjelovanje Republike Hrvatske u uspostavi MATC-a nastavak je uspješne hrvatsko-češko-mađarske suradnje u provedbi zajedničke preduputne obuke za pilote koji se raspoređuju u zračne savjetničke timove (Air Advisory Teams) u operaciji ISAF u Afganistanu.
Ministri obrane će na radnoj večeri raspravljati o budućnosti Saveza u smislu obrambenih izdvajanja te o pravednoj raspodjeli tereta (fair burden sharing), posebno u pogledu raspodjele novih Ciljeva sposobnosti. Ideja vodilja biti će postići zajedničko razumijevanje o budućnosti Saveza poslije 2014. godine za sljedeće radoblje (5-10 godina) u smislu postizanja zajedničke razine ambicije.
Drugog dana planirano je održavanje sastanka ministara obrane u formatu Komisije NATO-Ukrajina (NATO-Ukraine Commission - NUC), na kojem će se raspravljati o srednjoročnim prioritetima suradnje NATO-a i Ukrajine u području obrambenih reformi.
Potom će uslijediti sastanak s ne-NATO sudionicama operacije ISAF na temu angažmana Saveza u Afganistanu poslije 2014. godine, s posebnim naglaskom na izvlačenje snaga i opreme u sklopu operacije ISAF (redeployment) te financiranje Afganistanskih nacionalnih snaga sigurnosti (Afghan National Security Forces – ANSF).
Na sastanku je također predviđeno sudjelovanje afganistanskog ministra obrane Bismillah Khan Muhammadija, Visoke predstavnice EU za vanjske poslove i sigurnosnu politiku Catherine Ashton te posebnog predstavnika glavnog tajnika UN-a za Afganistan Jana Kubisa. Novi zapovjednik operacije ISAF, američki general Joseph Dunford, također će izvijestiti ministre o trenutnoj situaciji na terenu te o napretku u procesu preuzimanja odgovornosti za sigurnost Afganistana od strane ANSF-a.