U Časničkom domu Hrvatskog vojnog učilišta „Petar Zrinski“ u Zagrebu danas je, 20. veljače 2013., održan radni sastanak predstavnika Ministarstva obrane RH i Glavnog stožera OSRH sa članovima Odbora za obranu Hrvatskog sabora te Nacionalnog vijeća za praćenje provedbe Strategije suzbijanja korupcije Hrvatskog sabora.
Glavna tema sastanka bila je prezentacija Plana nabave MORH-a za 2013. godinu, a održana je i rasprava o paketu zakona vezanih uz djelokrug MORH-a čiji je postupak donošenja u tijeku.
MORH i OSRH su na sastanku predstavljali ministar Ante Kotromanović, zamjenica ministra Višnja Tafra, zamjenik načelnika GS OSRH kontraadmiral Ante Urlić i drugi. Odbor za obranu predvodio je predsjednik Tomislav Ivić, a Nacionalno vijeće predsjednik Vladimir Šeks. Sastanku je nazočio i savjetnik Predsjednika RH za obranu Zlatko Gareljić.
Uoči prezentacije Plana nabave za 2013., ministar Kotromanović je istaknuo da MORH, prije svega, želi biti transparentan i otvoren. Pri izradi Plana MORH se apsolutno koordinirao sa strukom, tj. Glavnim stožerom OSRH, a zanimljivo je da je Plan za tekuću godinu po prvi put izrađen tijekom protekle, 2012. godine. Nadalje, tijekom prezentacije ministar je rekao da MORH svakako želi u većoj mjeri uključiti mišljenje Saborskog odbora za obranu u realizaciju i praćenje procesa nabave.
Prezentaciju je iznio načelnik Samostalnog sektora za javnu nabavu MORH-a Branko Pribolšan. Predstavljajući koncept Plana nabave, Pribolšan je rekao da je on organiziran tako da uklanja mogućnost da MORH potroši više proračunskih sredstava od predviđenih. Također, Plan osigurava učinkovitost i transparentnost nabave, a u povjerenstvima za nabavu ne mogu sudjelovati osobe koje su sudjelovale u izradi zahtjeva za nabavu i planiranju financijskih sredstava.
Sukladno Planu nabave, ove je godine za sredstva za materijalno zbrinjavanje, koje obuhvaća Plan, predviđena 1,741 milijarda kuna od ukupnog proračuna MORH-a (4,78 milijardi kuna). U taj iznos ulaze rezervirana sredstva koja se odvajaju temeljem višegodišnjih ugovora (27%), predmeti nabave koji će se sklopiti s poznatim partnerima, poput ZTC-a, Pletera, tvrtki koje pružaju komunalne usluge i sl. (16%), predmeti nabave s oznakom tajnosti (9%), predmeti kategorije po zakonima i uredbama o javnoj nabavi (43%) i predmeti nabave u doradi, koji još nisu kompletni (5%).
Govoreći o predmetima s oznakom tajnosti, koji izazivaju poseban interes, Pribolšan je istaknuo da su oni većinom dogovoreni u prethodnim razdobljima. No, iznos koji se za njih odvaja nastojat će se smanjiti na najmanju moguću mjeru. To je već učinjeno: u 2011. godini je iznosio oko 887 milijuna kuna, u 2012. oko 840 milijuna kuna, a u ovoj će godini biti tek nešto više od 154 milijuna kuna. U te predmete ulaze usluge i dijelovi za održavanje BOV-ova i bespilotnih letjelica, oprema za elektronsko izviđanje, NBK oprema, jurišna puška i dodatna oprema, ubojna sredstva-streljivo, transmisijski vodovi, održavanje bojnih komunikacija, remont mina, remont brodova, zbrinjavanje UbS-a i posebna oprema za specijalne postrojbe.
Na kraju prezentacije Pribolšan je nabrojao najbitnije projekte nabave u 2013. godini: oni će biti vezani uz višenamjenske borbene avione, obalni ophodni brod, helikoptere, protupožarni avion Air Tractor, završnu fazu projekta BOV, izgradnju skladišta UBS-a, smještajnih objekata i kuhinje Zemunik, autonomno podvodno vozilo, borbenu odoru, industrijsko zbrinjavanje UbS-a i mirovne misije. Prije tri dana utvrđena je tehnička dokumentacija za borbeni avion, rekao je načelnik Sektora za javnu nabavu.