U Zadru je danas, 21. siječnja 2015. polaganjem vijenaca i odavanjem počasti svim poginulim hrvatskim braniteljima u operaciji, ispod središnjeg križa na zadarskom gradskom groblju, započelo obilježavanje 22. godišnjice vojno redarstvene operacije Maslenica.
Zajednički vijenac su položili izaslanstvo Predsjednika RH, Hrvatskog sabora i Vlade RH na čelu sa predsjednikom Hrvatskog sabora Josipom Lekom, izaslanstvo OSRH i Ravnateljstva policije na čelu s izaslanikom ministra obrane i načelnika GS OSRH general bojnikom Matom Ostovićem, predstavnici Zadarske županije, grada i udruga hrvatskih branitelja među kojima i umirovljeni general Ante Gotovina i drugi. Vijenci su položeni i na spomen-obilježju 3.bojne 4. gbr Imotski sokolovi u Zadru.
Program je nastavljen mimohodom pripadnika ratnih postrojbi, sudionika operacije Maslenica starom jezgrom grada Zadra te okupljanjem u crkvi sv. Šime gdje je služena misa, koju je predvodio je nadbiskup zadarski mons. Želimir Puljić.
Mimohod ratnih zastava je nakon mise nastavljen do Kazališta lutaka gdje je održano predstavljanje knjige „Operacija Maslenica-sjećanje sudionika“, autora Tomislava Šulja i Vladimira Brnardića u izdanju Hrvatskog memorijalno-dokumentacijskog centra Domovinskog rata.
Vojno-redarstvena operacija Maslenica počela je 22. siječnja 1993. u 6 sati ujutro pod kodnim imenom Gusar. U tri su dana hrvatski branitelji u zadarskome zaleđu oslobodili petnaestak sela te bitne strateške točke kao što su Novsko Ždrilo i zrakoplovna baza Zemunik. Operacija je bila ključna za povezivanje sjevera i juga Hrvatske i daljnja vojna djelovanja hrvatske vojske.
U prva tri dana akcije poginulo je 19 pripadnika Hrvatske vojske i MUP-a, a ranjeno ih je 70, no zbog snažnih topničko-raketnih i tenkovskih, a povremeno i pješačko-diverzantskih napada agresora koji su uslijedili odmah nakon operacije Maslenice, do 31. ožujka 1993. poginulo je 127 hrvatskih branitelja.
U operaciji Maslenica bile su angažirane sve grane Oružanih snaga RH, a sudjelovale su postrojbe tadašnjeg Zbornog područja Split (4. gardijska brigada, taktičke grupe 112. i 113., 126. brigade, 7. domobranska pukovnija, 40. inženjerijska bojna, 72. bojna Vojne policije), specijalne postrojbe MUP-a, dijelovi 9., 3., 2., i 1. gardijske brigade, dijelovi postrojbi Glavnog stožera HV-a, Središnjica elektroničkog djelovanja Split, kopnene, diverzantske i pomorske snage HRM-a, te Eskadrila helikoptera HRZ-a i PZO-a.