Obilježavanje 21. obljetnice "VRO" Maslenica

U povodu obilježavanja 21. obljetnice vojno-redarstvene operacije "Maslenica" u utorak, 21. siječnja 2014. položeni su vijenci ispred središnjeg križa na zadarskom groblju za poginule branitelje.

U pratnji Orkestra Oružanih snaga, u mimohodu na ulicama Grada Zadra i ove su godine sudjelovali pripadnici Oružanih snaga RH sa 148 ratnih zastava postrojbi koje su sudjelovale u Domovinskom ratu.

Obilježavanju VRO "Maslenica" nazočili su izaslanik predsjednika Republike Hrvatske načelnik Glavnog stožera Oružanih snaga RH general zbora Drago Lovrić, predsjednik Hrvatskog sabora Josip Leko, ministar branitelja Predrag Matić i izaslanik ministra obrane, pomoćnik Viktor Koprivnjak.

Zajednički vijenac su položila i izaslanstva Oružanih snaga Republike Hrvatske i Ravnateljstva policije. U izaslanstvu OS RH bili su zapovjednik HRM-a komodor Robert Hranj, zamjenik zapovjednika i načelnik Stožera HKoV-a brigadni generali Mladen Fuzul, te zapovjednik Gmtbr HKoV-a Boris Šerić.

Kod Spomen obilježja 3. bojne 4. gardijske brigade Imotski sokolovi položeni su vijenci, a nakon  toga služena je i sv. Misa za poginule hrvatske branitelje.

Vojno-redarstvena operacija „Maslenica“ bila je prva velika oslobodilačka operacija hrvatske vojske i policije. Počela je 22. siječnja 1993. godine u 6 sati ujutro. U tri su dana hrvatski branitelji u zadarskome zaleđu oslobodili 15-ak sela te bitne strateške točke kao što su Novsko Ždrilo i zrakoplovna baza Zemunik. VRO „Maslenica“ bila je ključna za obranu Hrvatske od jugosrpske agresije i daljnja vojna djelovanja Hrvatske vojske i policije te najava pobjedonosne operacije Oluje 1995. U prva tri dana akcije Maslenica poginulo je 19 pripadnika Hrvatske vojske i MUP-a, a ranjeno ih je 70. No, zbog snažnih topničko-raketnih i tenkovskih, a povremeno i pješačko-diverzantskih napada srpskih agresora koji su uslijedili odmah nakon operacije Maslenice, do 31. ožujka 1993. poginulo je 127 hrvatskih branitelja. U operaciji „Maslenica“ bile su angažirane sve grane Oružanih snaga RH, a sudjelovale su postrojbe tadašnjeg Zbornog područja Split (4. gardijska brigada, taktičke grupe 112. i 113., 126. brigade, 7. domobranska pukovnija, 40. inženjerijska bojna, 72. bojna Vojne policije), specijalne postrojbe MUP-a, dijelovi 9., 3., 2., i 1. gardijske brigade, dijelovi postrojbi Glavnog stožera HV-a, Središnjica elektroničkog djelovanja Split, kopnene, diverzantske i pomorske snage HRM-a, te Eskadrila helikoptera HRZ i PZO-a.



Priopćenja