Republika Hrvatska, koja je u kratkom roku prošla put od zemlje objekta do aktivnog čimbenika u međunarodnim mirovnim misijama, danas je vrlo bitan subjekt u izgradnji svjetskog mira i sigurnosti, zajednički je zaključak svih visokih državnih dužnosnika koji su govorili na otvorenju međunarodne konferencije «Odgovornost i djelovanje: Izgrađujući sigurniji svijet». Konferencija se održava u velikoj dvorani Časničkog doma Hrvatskog vojnog učilišta «Petar Zrinski» u istoimenoj zagrebačkoj vojarni, povodom obilježavanja deset godina sudjelovanja RH u međunarodnim mirovnim misijama, s ciljem doprinosa političkoj, znanstvenoj i stručnoj raspravi o cjelokupnom spektru civilnog i vojnog doprinosa globalnim aktivnostima očuvanja mira.
Konferenciji nazoče najviši hrvatski politički dužnosnici, uključujući predsjednika RH Stjepana Mesića, predsjednika Sabora Luku Bebića, predsjednicu Vlade Jadranku Kosor, ministre obrane Branka Vukelića, unutarnjih poslova Tomislava Karamarka, pravosuđa Ivana Šimonovića, financija Ivana Šukera, te vanjskih poslova i europskih integracija Gordana Jandrokovića.
Od stranih dužnosnika na Konferenciju su došli predstavnici tri najuglednije međunarodne organizacije, UN-a, NATO-a i EU, te predstavnici diplomatskog i vojno-diplomatskog zbora u Republici Hrvatskoj.
MORH i OSRH su, kao domaćini, na konferenciji bili zastupljeni s najvišim mogućim izaslanstvima. Uz ministra Vukelića, ministarstvo su predstavljali i državni tajnici i načelnici Službi, a u ime OSRH nazočili su načelnik GS OSRH general zbora Josip Lucić, njegovi zamjenici, te zapovjednici sviju grana i drugih postrojbi OSRH.
Pozdravni govor na otvorenju Konferencije pripao je ministru Vukeliću, koji je naglasio da će biti riječ o raspravi, koja će pripomoći odgovorima na nove globalne sigurnosne izazove, ali i prikazati hrvatski doprinos međunarodnim mirovnim operacijama. Posvećena je svim hrvatskim «mirovnjacima», sa željom za njihovo sigurno i uspješno obavljanje zadaća.
Predsjednica Vlade Jadranka Kosor naglasila je da RH svojim sudjelovanjem u Misijama pokazuje privrženost temeljnim načelima i vrijednostima međunarodne zajednice. Istaknula je da su se hrvatska iskustva u obrani od agresora pretočila u visoke sposobnosti rada u mirovnim misijama i time u izgradnji sigurnijeg svijeta. Dodala je da su hrvatski predstavnici u misijama cijenjeni kao iznimni profesionalci, a osobito je ponosna na sve veći broj žena među njima.
Predsjednik Sabora RH Luka Bebić podsjetio je na dane rađanja moderne Hrvatske i Domovinskog rata, te najbitnije aspekte puta naše zemlje od primateljice do davateljice mirovnih postrojbi.
Predsjednik RH Stjepan Mesić je rekao da je ono što naše vojnike u inozemstvu čini prepoznatljivim razumijevanje i poštovanje sredina u kojima djeluju. No, naglasio je i da postojeći status hrvatska ne smije samo očuvati, nego i poboljšati, i da će se za to morati uložiti i daljnji napori. Budući izazovi tražit će i promjene u organizaciji i provođenju mirovnih misija, a to zahtijeva odgovorno ponašanje i djelovanje, rekao je Mesić.
Radni dio konferencije, čiji je moderator državni tajnik MORH-a Pjer Šimunović, fokusiran je na izlaganja više hrvatskih i inozemnih dužnosnika i stručnjaka, a podijeljen je u četiri panela: «Gradeći sinergiju i sveobuhvatni pristup- UN, NATO, EU i Nacionalne perspektive», «Hrvatski put- od korisnika sigurnosti do aktivnog čimbenika sigurnosti», «Razvijanje odgovarajućih sposobnosti- vojni odgovori» i «Naučene lekcije- budući izazovi». Uoči radnog dijela u predvorju Časničkog doma otvorena je prigodna izložba «Hrvatski vojnik u izgradnji sigurnijeg svijeta».
Priopćenja