18. godišnjica Hrvatske ratne mornarice u Rijeci

Hrvatska ratna mornarica 18. rujna obilježila je 18. godišnjicu svog postojanja, a središnja svečanost ove je godine po prvi puta održana u Rijeci.

Nazočili su joj izaslanik Predsjednika RH general pukovnik Slavko Barić, izaslanik ministra obrane Mate Raboteg, izaslanik načelnika GS OSRH kontraadmiral Zdenko Simičić, ostali visoki vojni dužnosnici MORH-a i GS OSRH, predstavnici vojno diplomatskog zbora, te župan primorsko goranske županije Zlatko Komadina i riječki gradonačelnik Vojko Obersnel, kao i ostali predstavnici civilnih struktura.

Svečanost je počela budnicom orkestra HRM-a riječkim korzom te polaganjem vijenaca izaslanstva HRM-a i grada Rijeke na spomen obilježje na delti Mosta hrvatskih branitelja iz domovinskog rata, a nastavila se svečanim postrojavanjem pripadnika HRM-a na Gatu Karoline Riječke.
Svim pripadnicima tom je prigodom čestitku uputio zapovjednik HRM-a kontraadmiral Ante Urlić koji je podsjetio zašto se Dan HRM-a slavi upravo na ovaj datum. Naime, na taj je dan 887. izvojevana pobjeda Hrvata pod vodstvom kneza Branimira nad Mletačkom flotom. Kontraadmiral Urlić ujedno je podsjetio kako je Rijeka od polovice 19. stoljeća bila značajno središte vojno pomorskog obrazovanja, te je posebice ukazao  na njezin doprinos tijekom Domovinskog rata. Između ostalog, napomenuo je kako je u sustavu HRM-a danas ustrojena Obalna straža koja štiti hrvatske nacionalne interese na Jadranskom moru te je ukazao na činjenicu da učinkovit način zaštite i sigurnosti na moru nije moguć bez ratnog broda na njemu. Podsjetio je stoga kako su u sustavu HRM-a od 2009. dvije raketne topovnjače klase Helsinki, Vukovar i Dubrovnik čime je HRM znatno ojačala svoje sposobnosti, a od 2010. planira se i izgradnja 10 obalno patrolnih brodova za potrebe Obalne straže koji će povećati naše sposobnosti nadzora teritorijalnog mora. Kontraadmiral Urlić naglasio je i kako danas pripadnici HRM-a sudjeluju u šest međunarodnih misija i operacija pod vodstvom UN-a, EU i NATO-a, a posebno je istaknuo operaciju EUNAVFOR Somalia – Atalanta u kojoj pripadnici HRM-a sudjeluju od srpnja ove godine. „Zaštita i i očuvanje suvereniteta, provedba hrvatskih zakona na moru, te doprinos jačanju regionalne i kolektivne sigurnosti razlog su našeg postojanja. Zbog toga, ulaganje u mornaricu i njezine sposobnosti je ulaganje u vlastitu sigurnost“, kazao je na kraju kontraadmiral Urlić.
Čestitke je pripadnicima HRM-a u ime načelnika GS uputio i i kontraadmiral Zdenko Simičić kao i izaslanik ministra obrane Mate Raboteg. Državni tajnik Raboteg ovom je prigodom istaknuo kako je upravo zahvaljujući HRM-u Jadransko more prostor susreta između partnerskih i prijateljskih zemalja. Govoreći o aktualnom trenutku istaknuo je kako su zadaće HRM-a usmjerene na razvoj novih  borbenih sposobnosti, čemu doprinose i dvije raketne topovnjače koje su od nedavno u njihovoj operativnoj uporabi. Naglasio je i kako je za potrebe zadaća Obalne straže pokrenut projekt izgradnje obalnih ophodnih brodova u suradnji s hrvatskim gospodarstvom. Posebno je istaknuo kako je 85 pripadnika HRM-a do sada sudjelovalo u različitim međunarodnim zadaćama čuvanja mira te je na kraju napomenuo kako HRM ima prvorazredan značaj u zaštiti hrvatskih interesa na moru.
U ime Predsjednika RH čestitke je uputio njegov izaslanik i zamjenik načelnika GS general pukovnik Slavko Barić koji je ovom prigodom posebno istaknuo kako je razvoj flotile Obalne straže od golemog značaja, koji će do punog izražaja doći kada Hrvatska pristupi Europskoj Uniji i kada njezine granice budu na našem moru. Tada ćemo moći pokazati svu svoju spremnost i sposobnost, kazao je general Barić, dodavši kako su ulaganja u HRM značajna, ali je čovjek uvijek bio odlučujući, i on je nadomještao sve tehničke nedostatke te smo stoga ponosni  na naše mornare, časnike i dočasnike koji svakog dana pokazuju svoju visoku spremnost i obučenost.
Na kraju svečanosti svim zaslužnim pripadnicima HRM-a uručene su odluke o promaknuću te pohvale i nagrade za njihov osobit doprinos u izgradnji HRM-a.
Tijekom boravka u Rijeci građani su mogli razgledati usidrene brodove HRM-a, TT zbor opreme kojom se služe, kao i  info štandove MORH-a sa prezentacijom projekata privlačenja osoblja u OSRH i promotivnih materijala vezanih za ulazak u NATO savez, a ujedno je u riječkom „Malom salonu“ otvorena izložba fotografija „Rijeka u Domovinskom ratu“ te je na riječkom korzu održan koncert orkestra HRM-a i klape Sv. Juraj HRM.

 

  



Priopćenja