Tematski sastanak o suradnji u području pomorske sigurnosti i zaštiti granica u organizaciji Ministarstva unutarnjih poslova, Ministarstva obrane RH i Frontexa održan je danas, 10. listopada 2016. u Splitu.
Otvorenju sastanka prisustvovao je ministar obrane Josip Buljević, ministar unutarnjih poslova Vlaho Orepić, izvršni direktor Frontexa Fabrice Leggeri, predstavnica Ministarstva unutarnjih poslova Slovačke Republike, predsjedavajuće zemlje Vijećem EU Alexandra Zvalova, kao i predstavnici Hrvatske ratne mornarice i Obalne straže RH.
Sastanak je organiziran kako bi se razgovaralo o aktualnim pitanjima migracija te odgovora Europske unije i uspostave Europske granične i obalne straže, odnosno Agencije za europsku graničnu i obalnu stražu. Osnivanje ove Agencije veliki je iskorak u osnaživanju granične kontrole, sigurnosti na moru, nadzora, potrage i spašavanja kao i carinskih kontrola, kontrola ribarenja i zaštite okoliša. Kao nastavak današnjeg sastanka, sutra će se održati i zajednička pokazna vježba o prihvatu migranata i pružanju pomoći te terorističkoj prijetnji u splitskom akvatoriju.
Ministar Buljević tom prigodom je istaknuo kako Republika Hrvatske pozdravlja i podržava djelovanje Frontexa i uspostavu Europske granične i obalne straže, posebice novi mandat Frontexa kao Agencije za europsku graničnu i obalnu stražu. "Za nas je to korak u dobrom smjeru i Hrvatska je spremna preuzeti svoj dio odgovornosti", rekao je ministar Buljević te dodao da Ministarstvo obrane ulaže velike napore u poticanje nacionalne međuagencijske koordinacije, posebice u području zaštite naših granica.
Ministar unutarnjih poslova, Vlaho Orepić u svom je obraćanju rekao kako nas današnji sastanak i sutrašnja vježba vode prema jedinstvu te da jedinstvo nema alternativu, naglasivši važnost zajedničke suradnje svih članica EU.
Izvršni direktor Frontexa Fabrice Leggeri rekao je da ovakav oblik suradnje može biti vodilja za sve zemlje članice EU, naglasivši "Naša odgovornost je poboljšavanje suradnje i uspostavljanje najboljih mogućih rješenja za EU i njezine građane. Veliki korak u tom poboljšanju su novi propisi EU o Europskoj graničnoj i obalnoj straži i nove nadležnosti Frontexa".
U Republici Hrvatskoj poslovi zaštite državne granice u primarnoj su nadležnosti Uprave za granicu Ravnateljstva policije Ministarstva unutarnjih poslova. Međutim, na osnovi iskustava iz migracijske krize zaključeno je kako je u takvim situacijama nužno ojačati koordinaciju i osigurati potporu drugih tijela državne uprave graničnoj policiji u obavljanju poslova zaštite državne granice.
Države članice mogu iskoristiti mogućnost zahtjeva za raspoređivanjem resursa Agencije za europsku graničnu i obalnu stražu, u cilju sprječavanja kriznih situacija i pružanja intervencije na vanjskim granicama, u slučajevima hitnog ili iznimnog migracijskog pritiska. Mogu zatražiti zajedničke operacije i brze intervencije na granicama te raspoređivanje jedinica europske granične i obalne straže za potporu tim djelovanjima.