Ministar obrane Ante Kotromanović sudjelovao je danas, u subotu, 30. svibnja 2015. godine, u sklopu dvodnevnog posjeta Republici Sloveniji, na neformalnom sastanku ministara obrane država članica Srednjoeuropske obrambene suradnje (CEDC) u Brdu u Republici Sloveniji.
Riječ je o suradnji država Srednje Europe: Austrije, Slovenije, Češke, Mađarske, Slovačke i Hrvatske, a osnovna zamisao ove inicijative je da se u okvirima ograničenih financijskih i obrambenih proračuna istraže mogućnosti "udruživanja i dijeljenja sposobnosti" (pooling and sharing of capabilities) te da se na taj način doprinese održanju, jačanju i daljnjem specijaliziranju obrambenih sposobnosti država članica.
Sastanak se održava nakon što su se u Bruxellesu 19. travnja 2015. sastali ravnatelji za obrambenu politiku država članica CEDC-a. Tom su prilikom dogovorene okvirne smjernice buduće suradnje unutar Srednjoeuropske obrambene suradnje.
Danas su ministri kroz raspravu u dva panela razmotrili i dosadašnju suradnju unutar CEDC-a kao i mogućnosti za njezino poboljšanje, fokusirajući se na tri temeljna stupa suradnje: usuglašavanje stavova oko pitanja obrambene politike, operacije i vježbe te razvoj sposobnosti.
Također su razmotrena ključna aktualna pitanja europske sigurnosti, u kontekstu izmijenjenog europskog strateškog okružja, a u cilju usuglašavanja stavova o pojedinačnim pitanjima od zajedničkog interesa koja će dominirati raspravom na sastanku Europskog vijeća posvećenog pitanjima Zajedničke obrambene i sigurnosne politike, koji će se održati u lipnju ove godine.
Na sastanku su ministri usvojili strateški dokument sa smjernicama buduće suradnje unutar CEDC-a, matricu područja suradnje u razvoju obrambenih sposobnosti te plan aktivnosti za naredno razdoblje. Utvrđena su područja daljnjeg usuglašavanja stavova u pripremama za Europsko vijeće u sklopu kojeg će se visokoj povjerenici EU-a za vanjske poslove i sigurnosnu politiku, Federici Mogherini uputiti i pismo u kojem će se izložiti
Zajednički stavovi ove inicijative.
Tijekom boravka u Republici Sloveniji, ministar Kotromanović posjetio je i NATO Centar izvrsnosti za planinsko ratovanje – Poljče, gdje se susreo sa slovenskom ministricom obrane Andrejom Katič i načelnikom Glavnog stožera slovenske vojske, Andrejem Ostermanom.
Republika Hrvatska je pristupila Multinacionalnom središtu izvrsnosti za planinsko ratovanje u ožujku 2014. Godine koje je zamišljeno kao središte za obuku, prije svega specijalnih snaga ali i drugih sastavnica kopnene vojske u okružju i potrebnim vještinama za planinsko ratovanje.
Potencijal ovog Središta, u razvoju potrebnih sposobnosti specijalnih snaga, prepoznat je od strane NATO-a, tako da je u ožujku 2015. godine, Središte postalo NATO Središte izvrsnosti za planinsko ratovanje (NATO MW COE). U tom kontekstu, u Washingtonu je potpisan Sporazum o razumijevanju između Savezničkog zapovjedništva za transformaciju (ACT) i četiri NATO članice, Republike Slovenije, Talijanske Republike, Republike Hrvatske i Savezne Republike Njemačke. Temeljem potpisanog sporazuma Republika Slovenija ima status vodeće nacije (Framework Nation), dok su Hrvatska i druge zemlje u statusu sudionica (Participants). Republika Slovenija snosi većinu troškova za funkcioniranje Središta, računajući i veći dio potrebne opreme za obuku te većinu stožernog osoblja, a Središte je otvoreno i za sve partnerske zemlje. U radu Središta, Republika Hrvatska sudjelovat će s jednim stožernim časnikom, na dužnosti načelnika Odjela za obuku.