Vlada RH usvojila nacrt prijedloga Strategije nacionalne sigurnosti

Vlada Republike Hrvatske na svojoj 40. sjednici održanoj danas, 8. lipnja 2017. godine usvojila je Nacrt prijedloga strategije nacionalne sigurnosti i Nacrt prijedloga Zakona o sustavu domovinske sigurnosti.

Proces izrade Strategije i Zakona proveden je u svim fazama inkluzivnim pristupom - otvoreno i transparentno, a u izradi dokumenta sudjelovalo je oko 150 stručnjaka iz različitih institucija, medija, organizacija civilnog društva i akademske zajednice.

Povjerenstvo za izradu Strategije održalo je ukupno šest sjednica, radna skupina izradila je četiri Nacrta, a završni nacrt Povjerenstvu je predstavljen u ponedjeljak, 5. lipnja 2017. godine. Održano je osam okruglih stolova, neprekidno su održavane i pojedinačne konzultacije, a tijekom e – savjetovanja zaprimljen je niz korisnih prijedloga i sugestija.

Nositelj izrade nacrta Prijedloga Strategije nacionalne sigurnosti, potpredsjednik Vlade i ministar obrane Republike Hrvatske Damir Krstičević istaknuo je kako nova Strategija i Zakon uspostavljaju Sustav domovinske sigurnosti kao odgovor na suvremene izazove, a sustav koji razvijamo mora biti moderan, racionalan, učinkovit i treba odgovarati našoj tradiciji i potrebama. Nužno je učinkovito upravljanje sigurnosnim rizicima koje podrazumijeva preventivno djelovanje, koordinaciju i sinergiju svih aktera.
"Sustav sigurnosti koji razvijamo i poboljšavamo garantirat će svim našim građanima da Republika Hrvatska u bilo kojem trenutku može čvrsto, snažno i jasno reagirati i odgovoriti na bilo koju ugrozu ili opasnost", istaknuo je ministar Krstičević.

Državni tajnik Ministarstva unutarnjih poslova, Robert Kopal, pohvalio je izradu Strategije i Zakona i složio se kako zajednički trebamo doprinijeti izgradnji sigurnosnih sustava i međusobno razmjenjivati informacije.

Strategija je opći strateški dokument, a temeljem Zakona o sustavu domovinske sigurnosti izradit će se sektorske strategije, akcijski planovi i standardni operativni postupci za pojedine situacije.

Prijedlogom Zakona o sustavu domovinske sigurnosti utvrđuje se sustavno upravljanje sigurnosnim rizicima od značaja za nacionalnu sigurnost i djelovanje u krizama te uspostavlja sustav domovinske sigurnosti. Zakon regulira koordiniranu uporabu postojećih resursa s ciljem suočavanja sa sigurnosnim rizicima i definira potporu upravljanju u izvanrednim situacijama i krizama.

Sustav domovinske sigurnosti činit će središnja tijela državne uprave nadležna za unutarnje poslove, poslove obrane, vanjske poslove, poslove civilne zaštite, financija i pravosuđa, a po potrebi i druga državna tijela.

Središnje tijelo sustava domovinske sigurnosti je Vijeće za nacionalnu sigurnost koje će razmatrati sva pitanja od značaja za nacionalnu sigurnost te donositi odgovarajuće smjernice, odluke i zaključke.

Koordinacija za sustav domovinske sigurnosti je tijelo predviđeno za usklađivanje i koordiniranje rada sustava domovinske sigurnosti. Koordinacija će redovito razmatrati sva pitanja od važnosti za sustav domovinske sigurnosti, usklađivati planove te razmatrati i usmjeravati provedbu planova i operativnih postupaka.

U kriznim situacijama koordinacija će Vladi Republike Hrvatske predlagati proglašavanje krize i načine odgovora na kriznu situaciju.
Sustav domovinske sigurnosti bit će ključni mehanizam za usklađivanje i postizanje sinergijskog učinka pri odgovora na suvremene izazove i prijetnje nacionalnoj sigurnosti.





Priopćenja