Pod pokroviteljstvom ministra obrane RH od 6. do 9. studenoga 2012. u Dubrovniku se održava 54. godišnja konferencija Međunarodne udruge za vojno testiranje (IMTA), na kojoj sudjeluje oko 150 stručnjaka iz vojne psihologije i srodnih područja iz 27 zemalja.
Na konferenciji će biti govora o svim temama iz područja psihologije koja se mogu primijeniti u vojsci, kao što su psihosocijalna klima u vojnom okruženju, psihološke krizne intervencije, psihička bojna spremnost odnosno moral u oružanim snagama, uloga psihologijske struke u međunarodnim vojnim operacijama i sl.
Konferenciju je otvorila pomoćnica ministra obrane za ljudske resurse Sunčana Vukelić koja je pritom ukazala na značaj vojne psihologije u razvoju obrambenog sustava, te iskazala uvjerenje kako će ovaj skup biti dobra prigoda za razmjenu iskustava i znanja. U ime Ministarstva obrane i GS OS RH sudionike su pozdravili zamjenica ministra obrane Višnja Tafra i zamjenik načelnika GS OSRH brigadni general Mate Pađen. Zamjenica ministra obrane Tafra tom je prigodom istaknula kako nema nikakve sumnje da vojna psihologija doprinosi razvoju obrambenog sustava, pri čemu je napomenula da je hrvatska vojna psihologija prošle godine u ovo vrijeme obilježila 20 godina svog rada. Također, zamjenica ministra Tafra ukazala je na neka od područja rada vojnih psihologa među kojima se posebno osvrnula na davanje potpore sudionicima međunarodnih operacija i njihovim obiteljima, što je okarakterizirala kao iznimno važan i plemenit posao. General Pađen je dao kratak presjek od ustrojavanja vojno psihološke djelatnosti do sadašnjeg stanja u OS RH te ukazao na značajnu ulogu vojne psihologije u obrambenom sustavu.
International Military Testing Association (IMTA) međunarodna je udruga za vojno psihologijsko testiranje osnovana prije 53 godine. Članice udruge mogu biti samo organizacije koje imaju jasnu povezanost s vojskom i obavljaju primijenjene i istraživačke poslove u području vojne psihologije. Vojno psihološka struka MORH-a i OSRH-a članica je IMTA-e, ispred Republike Hrvatske, od 2004. godine, kada je primljena i u Upravni odbor Udruge. Vodeća nacija IMTA su SAD, a u njezinom su članstvu organizacijske cjeline zadužene za vojnu psihologiju iz oružanih snaga zemalja širom svijeta među kojima su primjerice Austrija, Belgija, Estonija, Australija, Kanada, Indija i druge. Na ovogodišnjoj konferenciji, koja se po prvi puta održava u Hrvatskoj, primljene su i dvije nove zemlje članice Norveška i Južno Afrička Republika.
Međunarodna udruga za vojno testiranje, obzirom na dugogodišnju tradiciju i veliki broj zemalja članica, prema riječima predsjednice Organizacijskog odbora bojnice Ingrid Cipicco, ima nemjerljiv doprinos u razvoju vojne psihologije koja ima značajnu ulogu u svim modernim vojskama svijeta.