Jedanaesta obljetnica sudjelovanja OS RH u operaciji ISAF u Afganistanu

U međunarodnu mirovnu operaciju ISAF (International Security Assistance Force) u Afganistan na današnji dan, 28. veljače 2003. godine, prije jedanaest godina upućen je 1. hrvatski kontingent, čime je Republika Hrvatska započela svoje sudjelovanje u operaciji ISAF.

Operacija ISAF u Afganistanu je operacija potpore miru pod mandatom UN-a, dogovorena Bonskim sporazumom i uspostavljena Rezolucijom 1386 Vijeća sigurnosti u prosincu 2001. godine. Na poziv UN-a i afganistanske vlade, u kolovozu 2003. godine, NATO preuzima zapovijedanje i koordinaciju ovom operacijom.

Operacija potpore miru ISAF najbrojnija je i najzahtjevnija operacija u kojoj sudjeluju pripadnici Oružanih snaga RH. Zadaća operacije je pružanje podrške Vladi Afganistana u uspostavi sigurnosti i stabilizaciji zemlje, ustrojavanju i obuci nacionalnih sigurnosnih struktura, te provođenju programa razoružanja i projekata obnove zemlje.

Prvi hrvatski  kontingent 2003. godine sastojao se od ukupno 50 pripadnika Oružanih snaga RH, u kojem je glavninu snaga činio Vod vojne policije.

Od početka sudjelovanja, zaključno s 22. hrvatskim kontingentom, u operaciji ISAF sudjelovalo je ukupno 4275 pripadnika OS RH, od toga 150 žena.

22. hrvatski kontingent,  koji je sada u Afganistanu, broji 188 pripadnika OS RH.

Svojim sudjelovanjem u operaciji ISAF Republika Hrvatska aktivno doprinosi pružanju potpore međunarodnim nastojanjima  na povećanju sigurnosti, uspostavi stabilnosti te rekonstrukciji i obnovi Islamske Republike Afganistan.
Angažman Republike Hrvatske, kvantiteta, struktura snaga i zadaće evoluirali su sa razvojem same operacije te s procesom pristupanja Republike Hrvatske  NATO Savezu, što je rezultiralo  preuzimanjem sve složenijih zadaća, osobito u dva važna područja djelovanja -  zaštiti snaga i obučno-mentorskim zadaćama.

Kroz proteklih jedanaest godina do danas, Hrvatske snage u Afganistanu  osiguravaju cijeli niz obučnih, mentorskih i drugih sposobnosti koje su iznimno značajne za institucionalnu obuku afganistanskih snaga sigurnosti, kao što su mentoriranje posada i zrakoplovnih tehničara na helikopterima Afganistanske narodne armije (ANA-e), mentoriranje pripadnika ANA-e u razvoju vojno-policijskih sposobnosti i pružanju pomoći u razvoju školske infrastrukture i mentoriranju školskog osoblja, mentoriranje i razvoj sposobnosti potpore u području logistike, financija i administracije pripadnika ANA-e, mentoriranje osoblja pripadnika civilne policije, te mentoriranje i provođenje obuke inženjerije i pješaštva.

Također, provode se i zadaće stožernog osoblja, zadaće osiguranja i zaštite ljudi i objekata, očevidi kod izvanrednih događaja, zadaće logističke potpore i niz drugih aktivnosti vezanih uz građenje sigurnosne stabilnosti zemlje te jačanje afganistanskih snaga sigurnosti s ciljem njihova preuzimanja potpune odgovornosti za sigurnost na cijelom teritoriju Afganistana.



Priopćenja