Potpredsjednik Vlade i ministar obrane RH Damir Krstičević sudjelovao je danas, u petak, 25. kolovoza 2017., na Konferenciji veleposlanika, generalnih konzula i otpravnika poslova Republike Hrvatske koja se 24. i 25. kolovoza održava u Zagrebu, na inicijativu predsjednika Vlade RH Andreja Plenkovića i potpredsjednice Vlade RH i ministrice vanjskih i europskih poslova Marije Pejčinović Burić.
Drugom danu konferencije nazočila je i predsjednica Republike Hrvatske Kolinda Grabar-Kitarović, predsjednik Hrvatskog sabora Gordan Jandroković, predsjednik Vlade RH Andrej Plenković i mnogi hrvatski diplomati koji su se upoznali sa smjernicama vanjskopolitičkoga djelovanja Republike Hrvatske.
"Uvjet za uspješniji rad naše diplomacije jest reformiranje naše diplomatske mreže i popuna nekih praznina na geopolitičkoj karti svijeta. Ne smijemo si dopustiti zanemarivanje nekih odredišta, uvelike kasneći za interesima našeg gospodarstva", rekla je Predsjednica Republike Hrvatske Kolinda Grabar-Kitarović. Naglasila je kako, osim što moramo bolje iskoristiti članstvo u Europskoj uniji, odnosno sve mogućnosti koje su nam time pružene, ne smijemo zanemariti nevjerojatan potencijal gospodarske i političke suradnje s drugim dijelovima svijeta, posebice Afrikom, azijsko-pacifičkim prostorom i Latinskom Amerikom, kako bismo izvoznicima otvarali nova tržišta. Govoreći o ciljevima i područjima djelovanja, posebno je spomenula hrvatsko iseljeništvo, čiju ulogu i doprinos u stvaranju hrvatske države nikad ne smijemo zanemariti. „Hrvatskoj trajno ostaje odgovornost za promicanje stabilnosti i napretka jugoistočnog susjedstva, kao i potvrđivanja njegove eurointegracijske i euroatlantske perspektive. Moja poruka svima je da nema malih država - Hrvatska i naša diplomacija će biti toliko velikima kolikima se sami učinimo", zaključila je Grabar-Kitarović.
Predsjednik Vlade RH Andrej Plenković poručio je okupljenim veleposlanicima kako je njihova zadaća da projiciraju Hrvatsku onakvu kakva ona jest 2017. godine, onakva kakvu smo priželjkivali od 1990. godine u pogledu vrijednosti kojima pripadamo, standarda kojima težimo i interesima koje zastupamo. „Vi ste produžena ruka hrvatske države u inozemstvu i to morate jako dobro identificirati u smislu stajališta koja u ključnim državnim pitanjima zauzimamo“, rekao je Plenković. Komparativnu optiku koju kao bivši diplomati imaju predsjednica RH, predsjednik Hrvatskog Sabora i predsjednik Vlade, ocijenio je velikom prednošću u politici. Također je istaknuo kako želi da je Hrvatska prepoznata kao zemlja koja cijeni svoju neovisnost i svoje institucije te Hrvatsku koja je pozicionirana kao jedna atraktivna europska zemlja, mlada u smislu iskustva, ali izrazito asertivna u smislu pozicioniranja vlastitih interesa. Naglasio je kako od hrvatskih diplomata očekuje da budu isključivo hrvatski veleposlanici, upozorivši pritom na sindrom koji se javlja u tom pozivu, a to je tumačenje onoga što zemlja primateljica kaže da bi trebalo biti politika.
Potpredsjednik Vlade i ministar obrane Damir Krstičević skrenuo je pozornost na suvremene sigurnosne izazove i ugroze s kojima se danas susreće hrvatsko društvo, ali i svijet u cjelini: ''Ovih sam dana puno vremena proveo sam na požarištima u Dalmaciji gdje su naše Oružane snage angažirane u značajnoj mjeri, te djeluju zajedno s drugim nadležnim tijelima države, ali i civilnim udrugama te samim građanima. Upravo je to primjer Partnerstva za sigurnost kojeg zagovaramo, a koje podrazumijeva sveobuhvatni nacionalni koncept sigurnosti koji osigurava bolju koordinaciju, strateško planiranje, udruživanje resursa te ujednačeniji razvoj sposobnosti. Diplomacija je ta koja primarno vodi vanjsku politiku, ali i vojska je ta koja dodatno jača diplomaciju“, rekao je ministar Krstičević.
Podsjetio je kako je tijekom srpnja Hrvatski sabor usvojio novu Strategiju nacionalne sigurnosti koja predstavlja polazišnu točku u preispitivanju sposobnosti odgovora na suvremene prijetnje te kako je paralelno s izradom strategije započeta izrada Zakona o sustavu domovinske sigurnosti koji je prošao prvo čitanje u Hrvatskom saboru, a početkom jesenskog zasjedanja očekuje se i njegovo usvajanje.
Ministar Krstičević je također izrazio zadovoljstvo rastom hrvatske vojne industrije koja je kao grana gospodarstva strateški vrlo bitna te bilježi rast na godišnjoj razini od 20 posto, kao i povećanjem ovogodišnjeg ulaganja u Oružane snage u visini od devet posto. ''Povećano ulaganje u obranu značit će povećanje sposobnosti naših Oružanih snaga. Vraćamo fokus na čovjeka, vraćamo vojsku u naše gradove. Hrvatski vojnik je u potpunosti opremljen hrvatskom opremom i naoružanjem. On na najbolji mogući način prezentira proizvode hrvatske vojne industrije kroz sudjelovanje u misijama i operacijama u okviru EU, NATO-a i UN-a“, istaknuo je ministar Krstičević.