Vukovar, koji je bio naša najveća rana, najveća trauma i najveća tuga polako prerasta u mjesto najveće inspiracije i ponosa, poručio je ministar Anušić
Potpredsjednik Vlade i ministar obrane Ivan Anušić u sklopu izaslanstva Vlade Republike Hrvatske, predvođenog predsjednikom Vlade Andrejem Plenkovićem, sudjelovao je u ponedjeljak 18. studenog 2024. godine u Vukovaru na obilježavanju 33. obljetnice stradanja Vukovara, u prigodi obilježavanja Dana sjećanja na žrtve Domovinskog rata i Dana sjećanja na žrtvu Vukovara i Škabrnje.
Tom prigodom ministar Anušić rekao je kako se danas cijela Hrvatska slila u Vukovar odati poštovanje najvećoj bitci i najvećem periodu Domovinskog rata koji se dogodio upravo u Vukovaru.
“Moramo svi biti svjesni žrtve Vukovara, jer da Vukovar nije izdržao koliko je izdržao, Hrvatska se ne bi mogla obraniti, puno više teritorija Hrvatske bi bilo okupirano i puno bi teže bilo 1995. godine osloboditi Hrvatsku. Vukovar, koji je bio naša najveća rana, najveća trauma i najveća tuga polako prerasta u mjesto najveće inspiracije i ponosa”, istaknuo je ministar.
Obilježavanje je počelo ispred Nacionalne memorijalne bolnice “Dr. Juraj Njavro”, gdje je održan prigodni program “Vukovar mjesto posebnog domovinskog pijeteta”, nakon čega je formirana Kolona sjećanja koja je krenula na križni put vukovarskim ulicama.
Kolonu sjećanja predvodili su branitelji Vukovara s članovima obitelji zatočenih, nestalih, poginulih i umrlih branitelja na čelu s pripadnicima hrvatske policije koji su branili Vukovar, a ispred njih ulicama Vukovara hodalo je više od 2600 mladih odjevenih u bijele majice na kojima su pisala imena žrtva agresije na Vukovar.
Prije samog početka prigodnog programa predsjednik Hrvatskog sabora Gordan Jandroković poručio je kako se na današnji dan trebamo prisjetiti žrtava i iskazati zahvalnost svim hrvatskim braniteljima, tadašnjem političkom vodstvu na čelu s predsjednikom Tuđmanom i čuvati Vukovar u srcu.
Predsjednik Vlade RH Andrej Plenković poručio je kako je na nama da na temeljima suvremene hrvatske države, a to je Domovinski rat, činimo maksimalne napore da se u svemu što radimo na adekvatan način odužimo braniteljima i njihovim obiteljima i da simboli Domovinskog rata budu temelj suvremene hrvatske države.
Počast žrtvama Vukovara polaganjem vijenaca i paljenjem svijeća ispred Spomen obilježja žrtvama iz Domovinskog rata odali su predstavnici hrvatskih branitelja Vukovara, izaslanstvo Predsjednika Republike Hrvatske predvođeno predstojnikom Ureda predsjednika Republike Orsatom Miljenićem, izaslanstvo Hrvatskog sabora predvođeno predsjednikom Gordanom Jandrokovićem, izaslanstvo Vlade Republike Hrvatske predvođeno predsjednikom Andrejem Plenkovićem, izaslanstvo Vukovarsko-srijemske županije i Grada Vukovara.
Molitvu za žrtve iz Domovinskog rata predvodio je mons. Đuro Hranić, đakovačko-osječki nadbiskup i metropolit, a misno slavlje za sve žrtve Domovinskog rata služio je mons. Dražen Kutleša, zagrebački nadbiskup i metropolit.
Tijekom propovijedi poručio je kako nas sjećanje na Vukovar može vratiti pravim vrijednostima – vjeri, obitelji i domovini, koje čine srž osobnog i narodnog identiteta. “Žrtva naših poginulih branitelja ima duboku sličnost s Kristovom žrtvom, a branitelji nas i danas pozivaju na vjernost istini, pravdi i slobodi s poukom da njihova žrtva ostaje trajna potpora u nošenju s izazovima čestitosti života”, naglasio je nadbiskup Kutleša.
Na kraju prigodnog obilježavanja, izaslanstva Hrvatskog sabora i Vlade Republike Hrvatske položila su vijence i zapalila svijeće na spomen-obilježju masovne grobnice Ovčara.
Objava Ponosno i dostojanstveno obilježen Dan sjećanja na žrtvu Vukovara pojavila se prvi puta na MORH.